Prý se výpočtová zamítačka bude rušit pro díru v zákoně

Otázka:

Dobrý den, pane Maříku,
termín řádného důchodu mám v 4/2025. V zaměstnání budu určitě ještě jeden rok, pak se neví jestli firma neskončí. Přemýšlím jak se rozhodnout, zda o důchod teď nežádat a pak popřípadě vydržet rok na Úřadu práce nebo zažádat o předčasný důchod teď s odloženou výplatou. Pokud by firma vydržela smaže se mi krácení a pokud ne a musela bych nastoupit do předčasného důchodu, vyrovnaly by mi valorizace krácení, které by za ten rok bylo asi 800 Kč ? Nejraději bych počkala až do 4/2025, ale mám obavy aby pak výpočet nebyl ještě horší. Každý rok se pro všechny roky zpětně až do roku 1986 přepočítávají koeficienty nárůstu VVZ, může se stát, že pro rok 2024 nebo 2025 bude horší?
Chtěla jsem podat Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění, ale na sociálce mi to bylo nedoporučeno, že je lepší sepsat žádost o důchod a než ČSSZ moji žádost vyřídí, bude už určitě září a pak se rozhodnout který výpočet je lepší a popřípadě žádost do měsíce zrušit.
Jedné mé známé na MSSZ řekli, aby požádala o předčasný důchod teď, prý se výpočtová zamítačka bude rušit pro díru v zákoně. Říkám si, jestli tím nemysleli Uplatnění nároku na dávku důchodového poj.
Prosím o Váš názor a moc děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Prý se výpočtová zamítačka bude rušit pro díru v zákoně

Nikdo nezná výpočet let 2024 ani 2025 a nyní tedy není možné určovat, zda je postup s odloženou výplatou výhodnější než „běžný“ výpočet v následujících letech. Podmínky předčasného důchodu se nyní mají zhoršovat a proto se nedá předpokládat, že by výpočet předčasného důchodu v nejbližších letech vycházel lépe než předčasný důchod s odloženou výplatou přiznaný nyní.

Koeficienty nárůstu VVZ se v dalších letech zhoršovat nemohou, protože to neumožňuje zákon (§ 17 odst. 4 zákona č. 155/1995 Sb.). Toto je však spíše marginálie.

Pokud jste si jistá, že současné podmínky jsou výhodnější, pak určitě můžete už nyní podat žádost o předčasný důchod bez výplaty.

Výpočtová zamítačka ani formulář uplatnění nároku nejsou díry v zákoně. Žádost o důchod nelze sepsat bez toho, abyste ji uplatnila – zmiňovaný formulář je pouze technikálie, kterou používá ČSSZ, aby situaci zvládla. Zastavení výplaty předčasného důchodu se používá i u již pobíraných důchodů v situaci, kdy si důchodce znovu najde práci a chce si důchod zvýšit. Toto řešení v zákoně být musí. Plánované změny, kdy se předčasné důchody až do dosažení důchodového věku nebudou valorizovat (přesněji procentní výměra), spolehlivě vymýtí používání výpočtové zamítačky i bez toho, aby byla v zákoně zrušená.