Promítne se na IOLDP krácení doby na 80 % od roku 2019?

Otázka:

Dobrý den. Pokud jsem správně četla, tak od příštího roku se bude měnit výpočet dnů studia od 18 let ze 100% na 80%. Bude tato změna promítnuta i do informat. osobního listu, o který budu žádat v roce 2019?. Zatím jsem si to orientačně propočítala, ale protože chci příští rok žádat o předčasný důchod a vypadá to, že mě vychází akorát dny na odpracovaný celý rok, musím pečlivě počítat, abych kvůli pár dnům nepřišla o celý rok. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Promítne se na IOLDP krácení doby na 80 % od roku 2019?

Bohužel jste správně nečetla – k žádné takové změně od příštího roku nedochází. Mění se hodnocení doby pro nárok na důchod, ale hodnocení doby pro výpočet důchodu se nemění – vše vysvětluji v článku o výpočtu doby pojištění. Všechny doby, které se budou v roce 2019 při výpočtu důchodu hodnotit na 80 %, se na 80 % hodnotí i letos a stejně tak i již mnoho let dozadu.

Na informativním osobní listě důchodového pojištění (IOLDP) se krácení doby pojištění nijak nepromítá a nebude tomu ani v budoucnu. IOLDP je pouze přehled dob, které má ČSSZ ve své evidenci. Neobsahuje výpočet doby pojištění.