Je třeba získat potřebnou dobu pojištění v kuse?

Otázka:

mam plny inv duchod 3st ktery cini 4354kc je mi temer 60let a mela jsem 2dcery a cely zivot jsem mela soc pojisteni me prekvani ze mi chybi 147dni paradoxne v pulce 10let v kterych je podminkou pred vznikem inv 5let vcelku soc poj vznik lo to z duvodu ze jsem se chvili starala o svou nemocnou babicku a nikdy by me nenapadlo ze mi to nebude zapocitano do duchodu po zadosti o odstr tvrdosti zakona mi bylo vyhoveno ovsem prominuti nebylo za celou dobu me inv ale k datumu aby mi vymerili duchod zrejme ze soc podpory kterou jsem musela nejakou dobu pobirat a kterou jsem pak statu musela vracet jsem sama a vyzit je pro me tezke jsem nyni po operaci zhoubneho nadoru proto neni mozne jit pracovat 2roky jsem cekala az mi duchod bude vyplacen nezbyva me tolik casu cekat opet cekam stale ale stat me ignoruje

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je třeba získat potřebnou dobu pojištění v kuse?

Žádná taková podmínka, že byste v posledních deseti letech musela mít pojištěných souvisle pět let, neexistuje. Musíte mít z posledních deseti let pojištěných pět let (příp. ve vašem věku i 10 let z posledních 20 let), ale potřebná doba pojištění může být získána i po částech.

Ze žádné sociální podpory vám invalidní důchod přiznán nemohl být a nebyl. Důchod vám byl spočítán z vašich dob pojištění a vašich výdělků. Vzhledem k výši důchodu, jste pravděpodobně těchto dob pojištění moc nezískala a stát vám přiznal odpovídající důchod. Tyto výmluvy slýchávám poměrně často a vzhledem k mým zkušenostem a znalosti výpočtu důchodu na mě rozhodně neplatí.