Přiznali mi invalidní důchod a zaměstnavatel chce dohodu bez odstupného

Otázka:

Dobrý den,prosim Vás chtěla bych se zeptat a předem děkuji za odpověď.Byl mi přiznán částečný invalidní důchod I stupně. V zaměstnání jsem zatím ústně požádala o zkrácení prác. doby na 6hod.denně bylo mi řečeno,že o to nemají zájem.Na místě kde pracují je toho času dost zamestnancú tak chtějí dohodu bez odstupného. Pracují tam 14 let.Mám ještě starou dovolenou.
Pročetla jsem Vaše rady a nějak jsem se s mím případem nedokázala nikam zařadit.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přiznali mi invalidní důchod a zaměstnavatel chce dohodu bez odstupného

Informace o skončení pracovního poměru po přiznání důchodu, naleznete v tomto článku. Ke zkrácení pracovního úvazku může dojít v případě dohody s vaším zaměstnavatelem na takovém postupu. Pokud s tím postupem váš zaměstnavatel nesouhlasí, skutečně vám nemusí vyjít vstříc.

Skončení pracovního poměru dohodou je možné. V tomto případě nárok na odstupné nemáte, ale v dohodě si ho můžete vyjednat. Záleží na na vstřícnosti zaměstnavatele, zda na něco takového přistoupí. Pokud se na skončení pracovního poměru nedohodnete, bude váš pracovní poměr trvat. Váš zaměstnavatel by vám pak mohl dát výpověď z jiných důvodů uvedených v článku výše, např. pro ztrátu pracovní způsobilosti (pokud by k ní skutečně došlo). U tohoto důvodu nárok na odstupné také není.

Otázka doplněna:

Děkuji moc za odpověď. Měla bych doplňující otázku.Hledala jsem info.o podpoře v nezaměstnaností, kam se budu muset přihlásit než najdu jiné zaměstnání Jsou tam velké finanční rozdily z důvodů výpověďi.Na úřadu práce jsem byla jen po mateřských a vždy jen tak dva tři měsíce.Co by jste mi poradil na jakou výpověď mám přistoupit.Při dohodě píší na ÚP mám nárok na odstupné ,které mi zaměstnavatel nedá pokud dám výpověď sama je tam rozdíl třeba o 3000J míň.Je mi 53 let pracuji jako prodavačka .

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Základní informace o podpoře v nezaměstnanosti naleznete v tomto článku. Vy si nemůžete vybírat, “na jakou výpověď máte přistoupit”. Pokud vám dá zaměstnavatel výpověď, tak se s ním můžete soudit o její neplatnosti, ale nemáte si možnost cokoliv vybírat.

Jak jsem psal výše, u dohody o rozvázání pracovního poměru nárok na odstupné nemáte, pokud si ho v dohodě nevyjednáte. Na to ale váš zaměstnavatel zřejmě nepřistoupí. Pokud dohodu se zaměstnavatelem uzavřete, nechte si do ní uvést jako důvod váš zdravotní stav, který vám neumožňuje dále vykonávat současné zaměstnání. Tím byste mohla mít nárok na vyšší podporu v nezaměstnanosti v prvních čtyřech měsících.