Překlopí se předčasný starobní důchod bez výplaty po dosažení důchodového věku na řádný starobní?

Otázka:

Dobrý den, důchodový věk mám v červnu 2023 tím pádem nárok na starobní důchod. Když si letos kvůli výhodnosti zažádám o předčasný důchod bez vyplácení a budu dále pracovat. V červnu 2023 kdy dovrším důchodový věk bych chtěl dále pracovat a nevím do kterého data, dokud mně zdravotní stav dovolí. Tento předčasný důchod se mi v červnu 2023 překlopí na starobní důchod a já budu moct nadále pracovat jako teď na pracovní smlouvu a pobírat starobní důchod nebo důchod, který bych si nechal ještě letos vypočítat jako předčasný už zůstane napořád předčasný a já kdybych jej chtěl pobírat už bych nemohl pracovat nebo mohl pracovat, ale jen na DPP do 10.000,– Kč?
Prosím o vysvětlení jestli když si zažádám o předčasný důchod bez výplaty, jestli v měsíci a roku, kdy už mám nárok na starobní důchod se z tohoto předčasného důchodu stane důchod starobní nebo je to stále a navždy důchod předčasný.
Ptám se proto, že při pobírání starobního důchodu mohu nadále pracovat na pracovní smlouvu jakou mám dnes, ale při pobírání předčasného důchodu jen na DPP do 10.000,– Kč. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Překlopí se předčasný starobní důchod bez výplaty po dosažení důchodového věku na řádný starobní?

Navždy již budete mít přiznán starobní důchod podle § 31 zákona č. 155/1995 Sb., tj. předčasný starobní důchod. Výdělečná činnost však není od dosažení důchodového věku omezená ani u poživatelů předčasných starobních důchodů – § 37 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Váš dotaz tedy vychází z chybného předpokladu.