V červnu 2023 jsem požádala o předčasný důchod bez výplaty, nárok na starobní mám v únoru 2024

Otázka:

Dobrý den, v červnu 2023 jsem požádala o předčasný důchod bez výplaty, nárok na starobní mám v únoru 2024. Nevím jestli jsem udělala dobře. Moc problematice nerozumím. Ještě chci nějaký rok pracovat. Z odpovědí jsem pochopila, že po obdržení rozhodnutí z ČSSZ můžu do 30 dnů změnit datum nároku důchodu. Tzn., že můžu uplatnit klasický starobní důchod od února 2024, pokud by to bylo výhodnější. Mám odpracováno více než 40 let a nechci zbytečně přijít o peníze. Jsem trochu bezradná.Velmi děkuji předem za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V červnu 2023 jsem požádala o předčasný důchod bez výplaty, nárok na starobní mám v únoru 2024

Srovnání výpočtů důchodů v letech 2023 a 2024 naleznete v tomto článku. Podle údajů, které jsou zatím k dispozici to vypadá, že bude výrazně lepší přiznat starobní důchod v roce 2024, takže jste podle mě dobře neudělala. Chyba byla samotné sepsání žádosti o důchod v době, kdy nebylo možné určit, zda je takový postup vhodný.

Změnit datum přiznání důchodu, o kterém již bylo rozhodnuto lze, ale nemůže se jednat o jiný druh důchodu (předčasný vs. starobní). V takovém případě je třeba vzít žádost o předčasný důchod zpět (do 30 dnů od obdržení rozhodnutí) a podat novou žádost o starobní důchod.

Nyní je asi nejvhodnější počkat, zda se potvrdí mé výpočty výše a poté případně vzít žádost zpět. Definitivní výpočet pro rok 2024 by měl být znám v průběhu září 2023.