Předdůchod na dva roky u OSVČ

Otázka:

Dobrý den,

dovoluji si Vás zdvořile požádat o informaci – předdůchod na 2 roky, jsem – OSVČ.

Prosím můžete mě v zkratce napsat – v čem jsou pozitiva a negativa předdůchodu, zdali má vůbec cenu o tom uvažovat (vím, že nebudu platit zdravotní pojištění ….. cca úspora za 2 roky – 60 tis. Kč) .

Děkuji za Váš čas.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předdůchod na dva roky u OSVČ

Předdůchodu se podrobně věnuji v tomto článku. Jeho srovnání s předčasným starobním důchodem naleznete zde.

V předdůchodu byste dále odváděl sociální pojištění stanovené pro vás jako pro OSVČ. U zdravotního pojištění by se na vás nevztahovala povinná minimální výše, protože budete státním pojištěncem, ale pokud byste byl „v zisku“, stále byste zdravotní pojištění odváděl.

Pokud u samostatné výdělečné činnosti dokážete splnit podmínky pro nárok na výplatu předčasného důchodu, tj. „vejdete“ se do rozhodné částky, doporučil bych přiznání předčasného důchodu. Nejenže získáte vyplacené důchody, ale ušetříte na platbách sociálního pojištění. Zdravotní pojištění budete platit ve stejné výši, jako v předdůchodu.

Otázka doplněna:

Dobrý den, pane Mařík,
děkuji za Vaši odpověď a informace.
Prosím, můžu se – zaregistrovat na ÚP …………… a z čeho se počítá podpora, nevím zdali je to správně – podpora je 11 měsíců ??
Děkuji.
S úctou a přáním PRIMA dne

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Informace o podpoře v nezaměstnanosti naleznete zde. Pokud si jako OSVČ platíte minimální sociální pojištění, bude se podpora v nezaměstnanosti rovnat jeho její minimální výši. Dobře pak zvažte, zda není vhodnější přiznání předčasného důchodu, u kterého se dá předpokládat, že bude podstatně vyšší.