Předdůchod a další spoření ve starém penzijku

Otázka:

Dobrý den. Chtěl bych od 01. 11. 2021 pobírat dvouletý předdůchod. 30. 10. 2021 mi bude 60 let. Všechny prostředky mám naspořeny na smlouvě starého penzijního připojištění ve které bych chtěl pokračovat, založit novou smlouvu v novém typu důchodového spoření, větší část prostředků na ni převést a čerpat předdůchod v maximální výši po dobu dvou let. Spořitelní PS mi tvrdí, že to není možné, ale u Vás jsem četl, že ano. Děkuji za odpověď a zdravím.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předdůchod a další spoření ve starém penzijku

Nejde o to, že by se mělo zakládat nové „penzijko“, ale pro možnost pobírat předdůchod je třeba převést finanční prostředky ze „starého“ transformovaného fondu do „nového“ účastnického fondu. Není možné mít takto obě současně.

Nevím, kde by něco takového mělo být u nás napsáno, ale možné si toto pletete se situací, kdy je zahájena výplata předdůchodu, protože na něj nejsou převedeny všechny finanční prostředky, je možné dále spořit. To se ale vše děje v rámci účastnického fondu.

Otázka doplněna:

Dobrý den.
V příloze posílám text zkopírovaný z Vašeho webu ze kterého jsem chybně vydedukoval níže uvedenou vlastní konstrukci placení předdůchodu a souběžného placení všech dosavadních příspěvků na stávající penzijní připojištění. Můžete mi, prosím, ještě jednou vysvětlit a popsat správnou cestu k tomu, abych mohl čerpat předdůchod, dále pracovat, přispívat si na penzijní připojištění, využívat daňovou slevu, pobírat příspěvky zaměstnavatele a státní příspěvek. Děkuji Vám předem za odpověď a zdravím.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ano, to je situace, o které jsem psal výše. Aby vám mohl být předdůchod vyplácen, musíte mít doplňkové penzijní spoření, tj. převést finance z transformovaného fondu do účastnického fondu. Na předdůchod se pak z účastnického fondu nevloží všechny naspořené peníze, ale pouze část a „penzijko“ může souběžně pokračovat dále.