Předčasný důchod bez výplaty nebo předdůchod pobíraný dva roky?

Otázka:

Dobrý den, je mi 61 let, mám nyní požnost požádat o předčasný důchod bez výplaty za „starých podmínek “ do 31.8.2023. Zároveň mohu jako poslední požnost (2 troky před řádným důchodem) zahájit v příštím toce čerpání předdůchodu (mám našetřeno dostatek prostředků pro uživení). Ještě cca rok do doby zahájení čerpání předdůchodu mohu pracovat. Která varianta je pro mě vhodnější ? Díky

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předčasný důchod bez výplaty nebo předdůchod pobíraný dva roky?

To je zdánlivě jednoduchá otázka, na kterou ale neexistuje jednoduchá odpověď. V tomto článku srovnávám předběžný výpočet roku 2024 s výpočtem roku 2023. V článku popisuji i situace, ve kterých má smysl uvažovat o předčasném důchodu bez výplaty a kdy už ne. Ve vašem případě je třeba se rozmyslet, kdy chcete důchod začít pobírat?

Pokud budete pracovat už jen jeden rok a poté budete chtít důchod začít pobírat, bude pravděpodobně vhodnější požádat o předčasný důchod bez výplaty nyní a po skončení výdělečné činnosti požádat ihned o uvolnění výplaty. Jestli byste ale chtěl využít ještě dva roky předdůchodu, nemá smysl žádat o odloženou výplatu předčasného důchodu. Já nejsem příznivcem předdůchodu z důvodů popsaných v tomto článku, a proto bych v této situaci (pouze další rok zaměstnání) volil variantu s odloženou výplatou předčasného důchodu přiznaného nyní.