Předčasný důchod bez výplaty a získání dalšího roku pojištění

Otázka:

Dobrý den,jsem invalidní důchodce II.stupně.Na konci roku 2022 jsem si požádal o starobní důchod bez výplaty.V letošním roce 2024 – červeneci si mohu již uvolnit výplatu důchodu (celou dobu od roku 2022 – 2024 jsem pracoval a odváděl sociální pojištění).Do odpracování celého roku mi zbývá 100dní.Dotaz zní jestli je možné těchto 100dní pracovat a odvádět sociální do 31.10.2024,a poté si požádat o zpětné uvolnění výplaty důchodu ke dni,který mám jít do řádného důchodu a jestli mi budou doplaceny zpětně důchody,nebo se to u předčasného důchodu bez výplaty nedá udělat.Myslím si,že bych měl jěště nějaké drobné navýšení důchodu.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předčasný důchod bez výplaty a získání dalšího roku pojištění

Rozhodující je datum přiznání výplaty důchodu – pokud budete pracovat další dny po dosažení důchodového věku, ale o výplatu důchodu si požádáte zpětně ke dni dosažení důchodového věku, doba po dosažení důchodového věku se vám již hodnotit nebude. Abyste docílil vámi požadovaného efektu, musel byste datum výplaty důchodu posunout (tj. vzdát se jí za určitou dobu).

Za další celý rok doby pojištění získáte 1,5 % výpočtového základu. Stejného výsledku (tj. 1,5 % výpočtového základu) dosáhnete, kdy budete pracovat „nad nárok“ 90 dní. Pokud vám tedy chybí do dalšího celého roku pojištění více než 90 dní, není možné získat další celý rok doby pojištění. Stejného výsledku ale dosáhnete už po 90 dnech.

Pracovat „nad nárok“ je možné i u předčasného důchodu bez výplaty, ale nefunguje to tak (ani když není přiznán předčasný důchod bez výplaty), jak se domníváte.