Pracující důchodce: zvýšení důchodu a sleva na dani na poplatníka

Otázka:

Dobrý den. Jsem necelý rok ve starobním důchodu a zatím ještě pracuji. Mám odpracováno 41 roků a 308 dnů. Zajímalo by mě, zda se mi vyplatí přerušit rok a dodělat těch 52 chybějících dnů. Důchod mám 12.180 korun. Při přerušení bych si asi mohla požádat o úlevu na dani na rok 2014. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pracující důchodce: zvýšení důchodu a sleva na dani na poplatníka

Nejprve vás musím opravit neboť, abyste získala další rok doby pojištění, nestačí vám odpracovat dalších 52 dní, ale 57 dní. Za jeden rok doby pojištění se považuje 365 dní a ne 360 (to si pletete se zvýšením důchodu za dobu výdělečné činnosti vykonávané současně s pobíráním starobního důchodu).

Jestliže si zastavíte výplatu důchodu na 57 dní, budete muset vrátit důchod ve výši přibližně 23.000 Kč. Další rok doby pojištění získaný tímto postupem, vám důchod zvýší o 220 – 240 Kč měsíčně (přesně jde o 1,5 % výpočtového základu, který najdete na rozhodnutí o přiznání starobního důchodu). Návratnost při výše uvedeném postupným se tedy může pohybovat mezi sedmi až devíti lety pobírání důchodu.

Jiná by ale byla situace pokud jste již v současnosti zaměstnaná (příp. budete zaměstnaná alespoň od 1. 1. 2014) a přerušila byste si výplatu starobního důchodu od 1. ledna do 26. února 2014 včetně. Tímto postupem byste získala dalších téměř 25.000 Kč, které byste nemusela zaplatit na vyšší dani z příjmu. Ve vašem případě by takový postup finanční úřad určitě nemohl označit jako účelové obcházení zákona a vzhledem k částkám uvedeným výše, se vám vyplatí prakticky okamžitě. Další informace k problematice slevy na dani naleznete v článku o zdanění důchodců.