Pracoval jsem v Irsku. Proč se mi zvýšil důchod jen o 34 Kč?

Otázka:

Nechapu proc mam zkraceny vymerovaci zaklad kdyz jsem 7 let pracoval v irsku ,ted pridavali 40 kc a ja dostal 34 kc.bylo mi dnest.j, 11.1.16 receno ze je to tim ze jsem pracoval v cizine dnes mam vymerovaci zaklad 2015 kc.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pracoval jsem v Irsku. Proč se mi zvýšil důchod jen o 34 Kč?

Nemáte zkrácený vyměřovací základ, ale základní výměru důchodu.

Odpověď, kterou jste dostal (zřejmě na OSSZ) je správná. Pobíráte podle všeho “dílčí” starobní důchod. Dílčí proto, že jste byl zaměstnaný v jiném členském státě EU, tzn., že “díl” doby jste odpracoval a odvedl pojištění v ČR a “díl” doby jste odpracoval a dovedl pojištění v Irsku. Za český “díl” vám vyplácí důchod ČR a za zbytek doby (dílu) vám důchod vyplácí nebo bude vyplácet irská strana. Je asi pochopitelné, že člověk, který celý život nepracoval v ČR a tudíž zde celou dobu neodváděl pojištění, má v příslušném poměru základní výměru důchodu zkrácenu (to je váš případ).

Pokud máte dílčenu základní výměru důchodu (získaná česká doba pojištění ku celkové době pojištění) a ta se v rámci valorizace zvyšuje, pak je logické, že i zvýšení důchodu je takto dílčeno (zvýšeno o poměrnou část).