Práce v zahraničí: Jak zajistit plnou českou základní výměru?

Otázka:

Dobrý den, je mi 45 let a od 40 let pobírám ID, nejdříve II. a od roku 2015 III. stupně. Mám diagnózu aspergerův syndrom vzhledem k tomu, že jsem v minulosti špatně zvládala práci. Problém je, že jsem pracovala v zahraničí většinou po rodinách jako aupair nebo uklízečka v soukromých domácnostech, protože díky svému handicapu mám problém udržet normální zaměstnání. Jenomže při výše zmíněných činnostech nebylo placeno pojištění, takže nyní mám dílčenou základní výměru důchodu a celkově důchod ve výši životního minima. Nedá se s tím vyžít, jenomže kdybych pracovala, bojím se, že mi to seberou. Nehledě na to, že plný úvazek bych nezvládala, stěží částečný.
Chtěla bych se zeptat, co mám dělat, aby můj starobní důchod nebyl stále tak nízký, nebo abych dosáhla alespoň na českou plnou základní výměru. Uvažuji také o tom pokusit se zažádat o zpětné přiznání důchodu z mládí (zřejmě bych musela na soud), AS je z mládí svou povahou VŽDY a díky tomu moje pracovní historie je také bídná, jenomže se bojím, aby mi nesnížili stupeň invalidity nebo mi nesebrali úplně všechno. Předem děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Práce v zahraničí: Jak zajistit plnou českou základní výměru?

Základní podmínkou pro to, aby mohl být přiznán sólo důchod, u kterého by se počítalo s plnou základní výměrou důchodu, je získání potřebné doby pojištění bez přihlédnutí k dobám pojištění v zahraničí. Ani to vám ale plnou výši základní výměry důchodu nezaručí, protože i tak se bude počítat dílčí důchod a pokud by byl vyšší než sólo důchod, měla byste základní výměru opět dílčenou.