Zaměstnání v Česku a Německu a žádost o invalidní důchod

Otázka:

Mám dotaz:

Má manželka pracovala v ČR od roku 1978 do roku 1991. V tomto roce se odstěhovala do NSR, kde také nadále žije a také přijmula německé občanství. Po celou dobu je v Německu zaměstnána, teď ji ale že zdravotních důvodů chtějí poslat do plného invalidního důchodu. Jak to bude s invalidním důchodem za odpracovaná léta, které má v ČR, to je asi 11 let a jedno vychované dítě.

Je ročník 1959. Bude se ji vyplácet odděleně invalidní důchod za odpracované roky v ČR a extra za léta odpracovaná v NSR?

Děkuji.

Odpověď:

Zaměstnání v Česku a Německu a žádost o invalidní důchod

Každá země si řeší své důchodové nároky samostatně. Pokud byla vaše manželka zaměstnaná v Česku a v Německu, uvede tuto skutečnost při sepisování žádosti o invalidní důchod v Německu. Současně s žádostí o německý invalidní důchod bude s vaší paní sepsána také žádost o invalidní důchod z ČR. Zdravotní stav poté posoudí jak německý posudkový lékař tak i posudkový lékař v ČR.  Německá strana poté rozhodne, zda vaší paní podle německých předpisů náleží invalidní důchod a stejně tak rozhodne i Česká správa sociálního zabezpečení (podle českých právních předpisů). Výše důchodů bude poté spočítána z dob pojištění získaných v dané zemi (trochu zjednodušeně řečeno). K dobám pojištění ve druhém státě se přihlíží z důvodu splnění podmínky potřebné doby pojištění.

Teoreticky se tedy může stát, že vaše manželka bude v jednom státě uznána invalidní a bude od důchodového úřadu daného státu pobírat invalidní důchod a v druhém státě invalidní uznána nebude.

Občanství nemá žádný vliv na přiznání důchodu.