Otázka:
Dobrý den, řekněme, že k datu odchodu do důchodu mám odpracováno x celých let a 350 dní z dalšího roku. Když tedy půjdu do důchodu o 15 dní později, započítá se mi (x+1) rok (tedy (x+1)x1,5%). Jak to ale je v případě, že budu chtít pracovat ještě „na procenta“? Když budu pracovat ještě 90 dní, získám navíc 1,5%, tedy stejně jako kdybych pracovala jen 15 dní. Kdybych pracovala 15+90 dní, bylo by to zase jen 1,5% navíc nebo by se počítalo x+1 let a za 90 odpracovaných dní 1,5% navíc (tedy (x+2)x1,5%)? Děkuji za odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Práce nad nárok a další celý rok doby pojištění
Tuto situaci řeší § 34 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.:
Výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle odstavce 1 se zvyšuje pojištěnci, který splnil podmínky nároku na starobní důchod podle § 29 odst. 1 nebo § 29 odst. 3 písm. a) a po vzniku nároku na tento důchod vykonával výdělečnou činnost a nepobíral přitom starobní důchod ani invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, za každých 90 kalendářních dnů této výdělečné činnosti o 1,5 % výpočtového základu. Doba kratší než 90 kalendářních dnů, která nebyla zhodnocena podle předchozí věty jako doba pojištění, se přičte k době pojištění získané do vzniku nároku na starobní důchod, pokud se tak získá celý rok doby pojištění, a to v rozsahu potřebném pro toto přičtení…
Ve vámi uváděném případě tedy odpracujete po vzniku nároku 105 dní. Za 90 dní získáte 1,5 % výpočtového základu za práci nad nárok a zbylých 15 dní se připočítá k době pojištění získané do nároku, čímž získáte další celý rok doby pojištění (dalších 1,5 %).