Posunutí data vzniku invalidity, abych měl nárok na ochranný výpočet

Otázka:

Dobrý den, obracím se na Vás o radu či pomoc.V 29 letech jsem si zažádal o id 1 stupně a byl mi přiznán.Dnes je mi 35 let a pracuji na poloviční úvazek, vydělám si cca 6000 Kč + id 1 st. 3800 Kč . Momentálně zhoršení zdravotního stavu což mi neumožňuje si navýšit prac. Úvazek.Tady na webu jsem se dočetl o výpočtu id ochranným způsobem do 28 let . Otázka tedy zní je nějaká šance že bych mohl požádat o výpočet ochranným způsobem ?Jako např. Zažádat o zpětné uznání id před dosažením 28 let? Nemocí na kterou mám ČID trpím od 8mi let.Nebo co třeba až budu mít odpracovaných čistých 15 let práce,tak pak by šlo ID přepočítat ochranným způsobem? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Posunutí data vzniku invalidity, abych měl nárok na ochranný výpočet

Pokud postižení, které je důvodem uznání invalidity, trvalo již dlouho před datem vzniku invalidity stanoveným posudkovým lékařem, šanci na změnu data vzniku invalidity máte. Je však třeba doložit lékařské nálezy, prokazující zdravotní stav již v minulosti. Pak už ale záleží na posudkovém lékaři.

Pro nárok na ochranný výpočet musí být splněny obě podmínky, tj. musel byste v době vzniku nároku být mladší 28 let a v době od 18 let do data vzniku nároku na invalidní důchod vám nesmí chybět více než jeden rok pojištění.

Přepočet invalidního důchodu po 15 letech pojištění provést nelze. Musí se jednat o nové přiznání invalidního důchodu.

Otázka doplněna:

Je to už 6 let od rozhodnutí o přiznání id 1st. , Takže jde podat o zpětné přiznání id například po 20 letech pobírání id?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Nárok na důchod nezaniká uplynutím času, nárok na výplatu je nejvýše pět let zpětně§ 55 zákona č. 155/1995 Sb. Z toho vyplývá, že není důležité, jak dlouho již důchod pobíráte (nebo jste měl pobírat), stále vám může být zpětně přiznán. Případný doplatek bude nejvýše za pět let od uplatnění žádosti.