Ponechání statusu invalidy po přiznání starobního důchodu

Otázka:

Dobrý den co mám udělat když mi ČSSZ poslala špatné rozhodnutí jsem ve věku star.důchodce ale potřebuji statut inval.důchodce to jsem vš řekla reference na úřade uřednice mě informovala že si musí podat ale že mi nechají statut invalidní tak se nestalo v pátek jsem si šla pro potvrzení invaliditi pro zaměstavatele a tam mi oznámili že jsem starobní důchodce .Můžu se odvolat proti rozhodnutí ale bude to za chvíli trvat a také můžu přijít o práci platím hypotéku na byt co mám dělat když to referentka spletla .V pátek mi řekli na úřadě že jsem žádost o starobním důchodu neměla podávat ale to mi nikdo neřek.prosím poraďte mi jak má pokračovat aby mi vrátili statatut invalidity.Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ponechání statusu invalidy po přiznání starobního důchodu

Podávat námitka a brát žádost zpět je možné do 30 dnů od obdržení rozhodnutí. Vy jste si požádala o starobní důchod, který vám byl přiznán – ČSSZ vám špatné rozhodnutí neposlala. Podání námitky nemůže být úspěšné – stalo se to, o co jste žádala. Jedinou možností “návratu k předchozímu stavu” je zpětvzetí žádosti, které je možné do 30 dnů ode dne, kdy jste obdržela rozhodnutí o přiznání starobního důchodu.

Přiznáním starobního důchodu pak samozřejmě nepřestanete být ze dne na den invalidní. Potvrzení o trvání invalidity vám vystaví na oddělení lékařské posudkové služby. Zda však bude takovéto potvrzení vašemu zaměstnavateli stačit, nevím.

Na důchodovém oddělení vám vystavují potvrzení druhu pobíraného důchodu, proto je na něm uveden starobní důchod.