Pokud si nechám odejmout invalidní důchod a za 3 roky požádám znovu, jak mu bude vypočítáván?

Otázka:

Dobrý den,chci se zeptat,mam invalidní důchod 1 stupne,stav je trvalý další kontroly se nestanovuji. Je mi 38 let,duchod mám od 27 let. Důchod mám 3500kc a otázka zní. Pokud si nechám odejmut invalidní důchod a za 3 roky požádám znovu jak mu bude vypocitavan. Po celou dobu v invalidním důchodu pracuji. Jedná se mi o to,ze zdravotní stav se nikdy nezlepší a za pár let už nebudu moc chodit do práce vůbec. Děkuji Vám moc za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud si nechám odejmout invalidní důchod a za 3 roky požádám znovu, jak mu bude vypočítáván?

O snížení stupně invalidity, příp. i jejím odebrání, rozhoduje posudkový lékař. Není možné si “jen tak” důchod odejmout a následně zase přiznat, protože vždy záleží na posouzení zdravotního stavu posudkovým lékařem.

Pokud by skutečně došlo k odejmutí invalidního důchodu a následně k jeho opětovnému přiznání, byl by invalidní důchod spočítán tzv. STOP OVZ výpočtem (vzhledem k tomu, jak je současný důchod nízký, tento výpočet by vám lépe nevyšel) a dále klasicky, ze získaných dob pojištění a vyměřovacích základů (výdělků), od roku, kdy vám bylo 19 let. Přizná se výhodnější varianta.