Pokud dohledám chybějící dobu pojištění, je potom možné zažádat o přepočet důchodu?

Otázka:

Přeji dobrý den a měl bych dotaz – od 18.6.2019 mám přiznaný předčasný důchod,ale stále ještě dohledávám chybějící rok a půl v letech 1990-1991.Nyní jsem našel dva bývalé spolupracovníky,kteří by mi toto chybějící období dosvědčili.Je potom možné zažádat o přepočet důchodu?Předem moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud dohledám chybějící dobu pojištění, je potom možné zažádat o přepočet důchodu?

Ano, pokud vám bude zhodnocena další doba pojištění (např. díky svědeckým prohlášením), můžete si požádat o úpravu důchodu. Důchod vám bude i zpětně doplacen – až pět let zpětně.

Otázka doplněna:

Moc děkuji za odpověď a pro jistotu bych se ještě zeptal,jest-li toto dohledání platí i u mého předčasného důchodu – o 3 roky dříve – někde jsem četl,že dohledávání bývalých kolegů,kteří by mi chybějící rok a půl dosvědčili,je možné jen tehdy,pokud je člověk v klasickém starobním důchodu a nikoliv v předčasném.A jak dlouho je možné tyto chybějící roky dohledávat,neboť jsem ještě dostal nabídku od firmy Docu save,která by mi zkusila tyto roky dohledat,kdybych nesehnal ty bývalé kolegy.A jest-li by pak stačilo jen potvrzení o dohledaném zaměstnání,když by se nedohledaly výdělky.Děkuji za vaši odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Doložit chybějící dobu pojištění, ať už získanými doklady nebo prohlášením dvou svědků, je samozřejmě možné u jakéhokoliv druhu důchodu, vč. předčasného. Jakou logiku by dávalo, že dobu u starobního důchodu by šlo dodatečně doložit a u předčasného ne? Řízení o přiznání důchodu i povyměřovací agenda probíhá u všech důchodů za stejných podmínek.

Na uvedenou dobu je třeba vyhotovit evidenční list důchodového zabezpečení (ELDZ) – rekonstrukci by z doložených podkladů provedla OSSZ. Pokud by se vyměřovací základy (výdělky) nepodařilo dohledat, bude místo nich zhodnocena vyloučená doba.