Pokud budu zpětně doplácet úřad práce, jakou částku budu platit?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku,
přeji Vám vše dobré v novém roce a prosím, jestli byste mi ještě odepsal na následující řádky.
Když uvádíte, že doba na ÚP se počítá z 80% znamená to, že se sečtou všechny dny uznávané do náhradní doby důchodového pojištění a odečte se z nic 20% ?
A pokud na dobu registrace na ÚP bez pobírání podpory a přesahující 1 rok do 55 let můžu zpětně zaplatit důchodové pojištění, znamená to, že když půjdu do důchodu třeba v roce 2036, tak v roce 2035 můžu do platit 2 roky, které jsem byla v registraci ÚP?
A ta částka se bude rovnat době, za jakou ji doplácím , tzn za rok 2019 (12 x 2.282,-) a rok 2021 (12 x 2.482,-), nebo těch 24 měsíců zaplatím měsíční částkou, která bude platit v roce 2036?
Na Vaši odpověď se těší

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud budu zpětně doplácet úřad práce, jakou částku budu platit?

Přesně se postupuje tak, že se sečtou všechny náhradní doby, které mají být zhodnoceny na 80 % a vynásobí se 0,8. Výsledek se zaokrouhlí na celé dny nahoru.

Dobrovolnému důchodovému pojištění se věnuji zde. Evidenci na úřadu práce bez pobírání podpory můžete zpětně doplatit vždy. Minimální částka pojistného je dána rokem, ve kterém pojistné platíte, ne rokem, který doplácíte. Pokud budete v roce 2035 doplácet rok 2019, budete musel zaplatit minimální pojistné platné v roce 2035.

Otázka doplněna:

Pane Maříku,
co byste doporučoval, platit pojištění průběžně v tom daném roce, nebo zpětně? Má to vliv na výši důchodu?
Děkuji Vám za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Zda platíte průběžně v daném roce nebo až následně zpětně za několik let, vliv na výpočet v zásadě nemá, protože vyměřovací základ je tzv. devalorizován (vysvětluji zde). Já bych začal platit až v situaci, kdy bych věděl, že to bude mít nějaký význam a příp. jaký. Nikdo dne neví, jak se bude důchod počítat za 15 let a jaké budou podmínky pro jeho přiznání.