Dva dny nemám pojištěny. Co mám dělat?

Otázka:

Dobrý den,
mám dotaz, byl jsem dva dny nezaměstnaný, ale nehlásil jsem se na úřad práce, protože to byl víkend a v pondělí jsem nastupoval do nového zaměstnání.
Budou mi chybět ty dva dny do důchodu resp. co je potřeba, aby mi nechyběly. Musí se to platit, nebo co mám dělat, můžete mi prosím poradit? Děkuji Vám mnohokrát.
S přáním hezkého dne

Odpověď:

Dva dny nemám pojištěny. Co mám dělat?

Můžete být naprosto v klidu. Starobní důchod se v současné době počítá z výdělků získaných od roku 1986 a ze všech získaných dob pojištění. V případě dob pojištění (o které vám jde), se při výpočtu důchodu počítají celé odpracované roky. Při výpočtu důchodu je pak jedno, zda jste získal 46 let a 100 dní pojištění, 46 let a 102 dní pojištění nebo 46 let a např. 300 dní pojištění. Stále je počítáno se 46 lety. Chybějící dva dny pojištění tedy s vysokou mírou pravděpodobnosti výši vašeho důchodu neovlivní, a pokud ano (získal byste např. 46 let a 364 dní), stačilo by o jeden nebo dva dny posunout datum přiznání důchodu (o tom je ale předčasné uvažovat).

Doplatit pojištění v tomto případě je možné pouze jeden rok zpětně a za dva dny (v případě, že jsou v jednom kalendářním měsíci), byste musel zaplatit částku jako za celý měsíc, tj. v letošním roce 1.863 Kč, což je naprosto zbytečné.