Pokud bude po dosažení důchodového věku pracovat, odmažu tím krácení předčasného důchodu?

Otázka:

Hezký den pane Mařík,

prosím o odpověď na doplňující otázky:

1. Pokud bych po 16.1.2021 což je termín řádného starobního důchodu pracoval ,měl příjem a platil sociální pojištění z příjmu po dobu alespoň 16 chybějících dnů, dalo by se tímto odmazat chybějících 16 dnů sociálního pojištění a tím pádem zamezit krácení za předčasnost ?

2. Je možné ještě požádat o změnu termínu výplaty předčasného důchodu ke dni vzniku nároku na řádný starobní důchod k 16.1.2021 s tím, že byl přiznán k 31.12.2020 a tím pádem zamezit krácení předčasného důchodu i když jsem v pracovní neschopnosti a již jsem rozvázal pracovní poměr?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud bude po dosažení důchodového věku pracovat, odmažu tím krácení předčasného důchodu?

Ne, to není možné. O krácení rozhoduje doba před dosažením důchodového věku. Pokud ji bez pobírání důchodu neodpracujete (v době do dosažení důchodového věku), krácení už „neodmažete“.

Požádat o změnu data přiznání nebo výplaty důchodu je možné do 30 dnů od obdržení rozhodnutí. Pokud jste ho dosud neobdržel, můžete o změnu také požádat. Uvedeným postupem ale nedosáhnete požadovaného efektu. Abyste důchod nakonec neměl pokrácený, musel byste být zaměstnaný od přiznání důchodu (31. 12. 2020) do 15. 1. 2021. Zda bude trvat dočasná pracovní neschopnost není podstatné, ale musí vám až do 15. 1. 2021 trvat zaměstnání.