Počítá se nově podpora z posledního krátkého zaměstnání?

Otázka:

Dobrý den, můj dotaz bezprostředně souvisí s dotazem z 3.5. s nadpisem ” Mohu být z úřadu práce vyřazen, když nepřijmu zaměstnání?”

Jsem stejný případ – v 59 letech, když vím, že budu na ÚP brát podporu 11 měsíců v maximální výši 15 024 Kč. Pak chci jít v 60 do předčasného důchodu – samozřejmě pro stát a ÚP je vyplácení max. podpory po dobu 11 měsíců velmi nevýhodné, proto se bude zřejmě snažit takovému nezaměstnanému “drze” čekajícímu na předčasný důchod zřejmě jakoukoli práci, aby mu nemusel vyplatit celkem 11×15 024 Kč.
Ale jde mi spíš o to – je jasné, že nesmím odmítnout práci nabídnutou ÚP ( pozn: vykonával jsem pouze vyšší manažerské pozice typu finanční ředitel a hlavní ekonom ) – když budu muset zřejmě přijmout nějakou nabídnutou práci od ÚP a po 5 dnech ve zkušební době sám skončím, případně u PP na dobu neurčitou dám po 5 dnech výpověď, bere se to tak, že jsem splnil podmínku přijetí nabídnuté práce ÚP ?

Jak bude dále počítána podpora ? Seberou mi tu předchozí maximální a začnou mi počítat podporu z pravděpodobného výdělku základního tarifu tam, kde jsem po 5 dnech ukončil PP ve zkušební době ? Děkuji za odpověď – na tuto problematiku neexistuje totiž žádná relevantní odpověď, která by se dala dohledat …..počítám ale, že když vydržím a 4 měsíce před ukončením podpory dám žádost o předčasný důchod ( první limitní termín ), předpokládám, že už mě ÚP nebude někam posílat na pracovní poměr- to by byl doslova záměrný úlet ……. nejsem si jist, zda se takto “účelový” dotaz vůbec objeví v poradně

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se nově podpora z posledního krátkého zaměstnání?

Svůj dotaz jste zaslal do důchodové poradny – nejsem odborník na státní politiku zaměstnanosti, o té mám pouze základní znalosti potřebné k mé oblasti zájmu.

Určitě bych netrpěl stihomamem typu “mám vysokou podporu, úřad práce mi určitě bude nabízet jakoukoliv práci, jen aby ji nemusel vyplácet”. To je nesmysl. Samozřejmě úřad práce je zde od toho, aby lidem hledal a nabízel práci. Registrujete se na něm jako “uchazeč o zaměstnání”, ne jako “čekatel na důchod”. Pokud tedy budou mít v nabídce vhodnou pozici pro vás, je možné, že vám ji nabídnou. Moje zkušenost je však taková, že osoby v předdůchodovém věku nechávají na úřadu práce do přiznání důchodu a nedělají jim žádné problémy.

Podpora v nezaměstnanosti se počítá z výdělku v posledním zaměstnání. Pokud byste tedy pracoval pouze několik dní a opět se vrátil do evidence, měl byste podporu nově spočítánu z posledního (pravděpodobného) výdělku.