Počítá se nemocenská po vzniku nároku na starobní důchod do odpracovaných let?

Otázka:

Dobrý den, jsem na nemocenské od 1.12.2017 dosud. Zdravotní stav vyžaduje další léčení. 25.6.2018 mám nárok na starobní důchod. Mohu pokračovat v nemocenské nebo musím odejít do důchodu a případně se mi i tato doba po 25.6 na nemocenské počítá do odpracovaných let? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se nemocenská po vzniku nároku na starobní důchod do odpracovaných let?

V jakém rozsahu může starobní důchodce pobírat nemocenské dávky, vysvětluji v tomto článku. Ode dne přiznání starobního důchodu můžete ještě 70 dní pobírat i nemocenské. Běžná podpůrčí doba však nesmí končit dříve a nesmíte mít ukončený pracovní poměr.

Doba trvání dočasné pracovní neschopnosti po vzniku nároku na starobní důchod je tzv. odečítanou dobou a nehodnotí se jako doba pojištění, tj. nepočítá se do “odpracovaných let”.

Otázka doplněna:

Dobrý večer, děkuji za rychlou odpověď, ale nepochopila jsem jestli musím odejít do starobního důchodu nebo mohu zůstat jako zaměstnanec na nemocenské bez toho, že bych požádala o důchod i po datu nároku na důchod s nemocenskými dávkami.

Děkuji.

Odpověď doplněna:

Pobírat starobní důchod je vaše právo, nikdo nemá povinnost požádat o starobní důchod ani ho pobírat. Nikdo vás k uplatnění žádosti nutit nebude, resp. nemůže. Nezapomínejte však na výše uvedené, tj. že ode dne přiznání starobního důchodu můžete ještě po 70 dní pobírat nemocenskou.