Počítá se nemoc po skončení pracovního poměru do nároku na sirotčí důchod?

Otázka:

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně sirotčího důchodu. Pokud má muž odpracovány nejdříve cca dva roky v kuse u jednoho zaměstnavatele (poloviční úvazek, 4 hodiny denně, DPČ, pojištění snad zaměstnavatel odváděl,ale ELDP muži nepřadal ),potom HPP u nového zaměstnavatele, u něhož odpracoval z celkové doby 2,5 roku trvání pracovního poměru asi 1 rok a zbytek, tedy 1.5 roku strávil (přerušovaně) v pracovní neschopnosti kvůli vážně nemoci, získají pozůstalé děti sirotčí důchod, tedy zejména s ohledem na dlouhou dobu pracovní neschopnosti, ve které muž byl? Na Vašich stránkách jsem si našla, že tzv. „vyloučená“ doba nemá souvislost se získanou dobou pojištění, počítá se tedy i tato dlouhá prac.neschopnost v celém rozsahu do potřebné doby pojištění ? Muž je cizinec, občan EU, děti jsou občané ČR s trvalým pobytem zde.
Děkuji mnohokrát za zodpovězení mého dotazu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se nemoc po skončení pracovního poměru do nároku na sirotčí důchod?

Jakou dobu pojištění je třeba získat pro vznik nároku na sirotčí důchod, vysvětluji v tomto článku. Potřebná doba pojištění se tedy sleduje v období posledních 10 let před úmrtím, pokud tato podmínka získání potřebné doby pojištění není splněna, ověřuje se u zemřelých starších než 38 let také období posledních 20 let (mírnější podmínky jsou ještě u osob mladších 28 let).

Vyloučená doba skutečně nemá s dobou pojištění potřebnou pro vznik nároku na důchod souvislost – důležitá je doba pojištění a náhradní doba pojištění. Nemoc v ochranné lhůtě se počítá (je náhradní dobou pojištění), ale nemůže se jednat o opakovaně (přerušovaně) trvající dočasnou pracovní neschopnost. Z jednoho pracovního poměru tedy není možné opakovaně „marodit v ochranné lhůtě“ – dočasná pracovní neschopnost musí začít do sedmi dnů od skončení pracovního poměru.

Pokud vámi uváděné doby nastaly v době posledních deseti let před úmrtím, nárok na sirotčí důchod jistě vznikne.

Občanství dětí ani zemřelého není rozhodující a nemá vliv na nárok na důchod.