Počítá se invalidní důchod jako výdělek při výpočtu starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak mi bude vypočítána výše starobního důchodu. Pracuji od r. 1984, v roce 2019 mi byl přiznán ID 2. stupně, v roce 2021 trvale. Od roku 2019 pracuji na poloviční úvazek, více mi zdraví nedovolí. Znamená to, že čím jsem starší, vydělávám méně peněz a s tím souvisí můj dotaz, zda výše starobního důchodu(do kterého jdu až v roce 2029 i když mám 2 děti) se bude počítat tak, že se mi sečte výše ID a mého polovičního úvazku?
Pokud ne, znamenalo by to, že výše starobního důchodu se vypočte pouze z polovičního úvazku, ve kterém budu pracovat až do konce života, resp. do odchodu do starobního důchodu?
Děkuji předem za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Počítá se invalidní důchod jako výdělek při výpočtu starobního důchodu?

Podrobný popis výpočtu starobního důchodu při předešlém pobírání invalidního důchodu naleznete v tomto článku.

Částečný invalidní důchod se vám bude hodnotit jako vyměřovací základ (připočítávat k výdělkům) v letech 1986 až 1995. Z období před rokem 1986 se vyměřovací základy nehodnotí, po roce 1995 se už k vyplácenému částečnému invalidnímu důchodu jako k vyměřovacímu základu nepřihlíží.

Mimo klasického výpočtu důchodu, ve kterém se jako vyměřovací základ v letech 1986 až 1995 bude hodnotit částečný invalidní důchod, bude proveden i tzv. STOP OVZ výpočet z průměrného měsíčního výdělku (PMV), ze kterého vám byl spočítán invalidní důchod v roce 1984. Přizná se pro vás výhodnější varianta.