Pobírám výsluhový příspěvek. Pokud nedosáhnu potřebné doby pojištění, jak se bude počítat můj důchod?

Otázka:

Dobrý den. Jsem muž r. 1972. Od roku 1987 – 1991 jsem ukončil studijní obor s maturitou a v září 1991 jsem nastoupil na náhradní vojenskou služku /Policie ČR/. od 1.2.1992 jsem byl ve služebním poměru až do 31.12.2002. Ještě podle starého služebního zákona mi byl přiznám výsluhový příspěvek, který pobírám dodnes. od ledna 2003 jsem zaměstnán až do současné doby. Mám dotaz ohledně mého starobního důchodu, pokud nedosáhnu potřebné doby pojištění ( U Policie 10 let a 300 dní) v civilním zaměstnání cca do dnešní doby 19 let, jak se bude počítat můj důchod. Přemýšlím, že bych letos přestal pracovat a odcestoval do zahraničí, tudíž bych zde již neměl žádné odvody. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám výsluhový příspěvek. Pokud nedosáhnu potřebné doby pojištění, jak se bude počítat můj důchod?

Pokud pobíráte výsluhu, k přiznání a výplatě starobního důchodu bude příslušné Ministerstvo vnitra. To požádá o potvrzení „civilních“ dob Českou správu sociálního zabezpečení a zhodnotí je při výpočtu důchodu. Všechny vámi zmiňované doby se tedy sčítají.

Aby vám vznikl nárok na starobní důchod, musíte získat potřebnou dobu pojištění, tj. buď 35 let doby pojištění, příp. 30 let bez náhradních dob. Podle toho, jak průběh dob pojištění popisujete, předpokládám, že jste již splnil podmínku získání 30 let pojištění bez náhradních dob (jako doba pojištění – ne náhradní – se ve vašem případě počítá i studium před 18. rokem věku). Pokud byste potřebnou dobu pojištění nezískal, nárok na starobní důchod vám nevznikne a není tedy co počítat.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Mařík
Děkuji za odpověď a mam ještě jeden dotaz.
V případě,že budu chtít jít do předdůchodu v 60 letech, budu mít nespořenou potřebnou vlastní částku,ale nebudu mít potřebnou dobu pojištění pro přiznání starobnihi důchodu/bude mi třeba chybět 1 rok pojišteni/. Můžu chybějící dobu platit od přiznání předdůchodu,nebo ji musím mít doplacenou před schválením předdůchodu.
Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

U výplaty předdůchodu se nesleduje, zda jste získat potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na starobní důchod, tj. i když nebudete mít ještě potřebnou dobu získanou, předdůchod pobírat můžete a můžete si i souběžně platit dobrovolné důchodové pojištění.