Pobírám vdovecký důchod. Již nepracuji. Do předčasného důchodu bych chtěl odejít před účinností nového zákona

Otázka:

Dobrý den pane Maříku.
V minulosti jsem se na Vás obracel s dotazy v době nejtěžší , kdy mi umírala manželka . Vždy jste mi velmi odborně a dobře poradil. Pokud by vám nevadilo, navázal bych na poslední email , kterým jsme komunikovali před lety.
Vzhledem k současné situaci uvažuji o odchodu do předčasného důchodu. Jsem narozen 1.2.1962, celkem jsem pojištěn 42,5 roku. Doba je uvedena včetně péče o osobu blízkou a ÚP. Jako bývalý policista pobírám výsluhový příspěvek , který bude zcela jistě vyšší než vyměřený starobní důchod. Dále pobírám vdovecký důchod. Již nepracuji. Do předčasného důchodu bych chtěl odejít před účinností nového zákona a pozastavit si výplatu důchodu / zamítačka/ .
Prosím o radu zda mi bude po přiznání starobního důchodu a požadavku na odložení výplaty vyplácen vdovecký důchod nepokrácen v plné výši a výsluhový příspěvek také v plné výši. Bude mi předčasný důchod dovalorizován ? Co by se stalo kdybych ke dni řádného termínu starobního důchodu nepožádal o uvolnění výplaty starobního důchodu ? Dále bych se prosím chtěl ještě dotázat zda budu tratit méně když požádám o předčasný důchod nebo když dojdu do řádného termínu aniž bych pracoval.

Děkuji za odpovědi

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám vdovecký důchod. Již nepracuji. Do předčasného důchodu bych chtěl odejít před účinností nového zákona

Odmazávat krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty lze pouze výdělečnou činností. Pokud si požádáte o předčasný důchod bez výplaty, nebude se vám vdovecký důchod krátit (bude vyplácen v dosavadní výši a pokrácen bude až po přiznání výplaty dalšího – starobního – důchodu). K výsluze mám pouze zprostředkované informace a měly by vám také dále náležet, ale je třeba si toto ověřit u organu sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra.

Vzhledem k tomu, že nevykonáváte výdělečnou činnost, není vámi uváděný postup s odloženou výplatou vhodný. Nebudou se vám odmazávat krácení předčasného důchodu a nebudete získávat další dobu pojištění. Starobní důchod přiznaný za tři roky tak bude „jistě“ vyšší, než takto pokrácený předčasný důchod. Při odložené výplatě budete čekat na stále stejně vysoký důchod (zvýšený o příp. valorizace, které se ale také plánují omezit) a ten už zůstane trvale pokrácený.

Pokud byste postup s odloženou výplatou zvolil a u uvolnění výplaty poté nepožádal, nestalo by se nic. Stejně jako lze odmazávat krácení pouze výdělečnou činností, i získávat další dobu lze pouze výdělečnou činností.