Pobírám sirotčí důchod a nenahlásila jsem včas ukončení studia

Otázka:

Dobrý den, pobírám sirotčí důchod a na konci ledna mi bylo ukončeno vysokoškolské studium, s čímž jsem počítala. Dočetla jsem se, že se důchod v tomhle případě vyplácí ještě měsíc po ukončení, již v tomto období jsem si začala hledat práci a od 8. března jsem do jedné nastoupila. Měla jsem v tom ale zmatek a tak jsem ČSSZ nedala vědět do několika dnů, jak jsem měla a vlastně ani nevím, jak bych to měla udělat, co vše se má do oznámení napsat a jestli je potřeba potvrzení o ukončení studia. 20. března mi přišel další důchod, který samozřejmě vím, že bude potřeba vrátit, ale bojím se, co z tohohle všeho bude za následky.
Jak mám podle Vás nyní postupovat?

Předem Vám moc děkuji za odpověď, přeji příjemný den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám sirotčí důchod a nenahlásila jsem včas ukončení studia

Nyní je třeba se buďto dostavit na místně příslušnou OSSZ s dokladem o ukončení studia, kde s vámi vše potřebné sepíší, nebo ukončení studia můžete ČSSZ nahlásit sama volnou formou. Do dopisu je třeba, mimo informace, že oznamujete ukončení studia, uvést rodné číslo, pod kterým je sirotčí důchod vyplácen, vaše jméno a adresu. Opět je třeba připojit doklad o ukončení studia.

ČSSZ na základě této informace výplatu sirotčího důchodu zastaví, ale to může trvat klidně ještě další jednu až dvě splátky. Důchody, které nenáleží bude ČSSZ požadovat vrátit. Pokud tak učiníte, žádný postih vám nehrozí.