Pobírám sirotčí důchod 5 tisíc, ostatní mají třeba 8, 9 tisíc

Otázka:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, trošku tápu. V roce 1997 mi zemřel táta na rakovinu a v té době nepodíral invalidní důchod, ani starobní, ale pouze nemocenskou. Jak zjistím jakou výši důchodu bych měla správně pobírat? Protože oproti všem mým známým mám důchod velmi nízký, něco přes 5 tisíc, ostatní mají třeba 8,9 tisíc. Je to tím, že mi ho přiznali tak dávno anebo tím, že táta nepobíral důchod? V roce 1996 měl základ daně 20 704 a hrubou mzdu 18 – 20 tisíc. Docela by mě zajímalo podle čeho se to počítá a řeší. Např. pokud mladá matka nepobírá žádný důchod a pracuje a náhle umře např na infarkt, tak budou mít její děti nižší důchod než děti důchodců?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný večer

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám sirotčí důchod 5 tisíc, ostatní mají třeba 8, 9 tisíc

Správná výše sirotčího důchodu je s velkou mírou pravděpodobnosti ta, kterou pobíráte. Základem je zkontrolovat osobní list důchodového pojištění, který je součástí rozhodnutí o přiznání důchodu, aby na něm nechyběly žádné doby, které tam mají být (zaměstnání, studia atd.).

Pokud zemřelý ke dni úmrtí nepobíral starobní důchod a ani nedosáhl důchodového věku, spočítá se mu invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně (v roce 1997 nazývaný plný invalidní důchod) a z něj se následně spočítá sirotčí, příp. i vdovský důchod. Sirotčí důchod se skládá ze základní výměry důchodu a 40 % procentní výměry důchodu zemřelého.

Na výši důchodu zemřelého a tudíž i na výši pozůstalostního důchodu mají vliv získané doby pojištění a výdělky z tzv. rozhodného období. Určitě neplatí, že pozůstalostní důchod po důchodci bude vyšší než po osobě, která při úmrtí žádný nepobírala. Výdělky vašeho otce zřejmě byly nižší, možná chybí i nějaká doba pojištění, což má vliv na výši vašeho sirotčího důchodu. Toto si zkontrolujte na osobním listě důchodového pojištění, o kterém jsem psal výše.

Ujišťuji vás, že sirotčí důchod požadující 5.000 Kč je naprosto běžný. Sirotčí důchod 9.000 Kč by odpovídal starobnímu důchodu nebo invalidnímu důchodu pro invaliditu třetího stupně 18.450 Kč, což se týká maximálně jednotek procent “nejbohatších” důchodců. Jde tedy o mimořádně nadstandardní výši sirotčího důchodu.