Není předdůchod nejvýhodnější možnost, jak získat své peníze z důchodového fondu bez jejich zdanění?

Otázka:

Vím že předdůchod tu nedoporučujete, ale není to nejvýhodnější možnost jak získat své peníze z důchodového fondu bez jejich zdanění, či dalších znevýhodnění, během třeba dvou let?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Není předdůchod nejvýhodnější možnost, jak získat své peníze z důchodového fondu bez jejich zdanění?

Jak se daní výplata dávek z „penzijka“, je přehledně zveřejněno např. zde. Důvody pro můj negativní vztah k předdůchodu jsem popsal v tomto článku.

Jde o to, že lidé mají často představu, jak jim předdůchod zajistí „nepokrácený“ starobní důchod a jak nad celou situací vyzráli. Přitom měsíčně přicházejí o mnoho tisíc korun, které by mohli pobírat na předčasném starobním důchodu a starobní důchod stejně mají nižší, protože získají kratší dobu pojištění.

Ano, zřejmě jde o vhodnou formu výběru naspořených finančních prostředků z hlediska daní a klidně ať ji lidé využívají. Stále ale považuji za vhodné využít i předčasný starobní důchod (klidně souběžně). I kdybych od tohoto odhlédl, tak u daní se ve většině případů budeme bavit o nižších desítkách tisíc korun (často ani to ne). U předčasného důchodu půjde i u dvouleté varianty o nižší statisíce korun.

Určitě předdůchodu neupírám určitou vhodnost např. v situaci, kdy chce člověk několik let před důchodem např. pracovat na zkrácený úvazek. Tam se dá předdůchod pěkně využít k nesnížení starobního důchodu.