Exekuce: Je rozdíl, když mi důchod chodí na účet nebo složenkou?

Otázka:

Dobry den, ráda bych se informovala na jednu věc. Výše mého invalidního důchodu je 3170 Kč. Založila jsem si účet. Je možné, aby mi exekutor na tento účet mohl sáhnout? Je rozdíl, jestli si v takovém případě vyzvedávám peníze ve formě složenky na poště nebo jestli mi peníze chodí na můj účet? Žádné jiné příjmy nemám. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Exekuce: Je rozdíl, když mi důchod chodí na účet nebo složenkou?

Tento dotaz nemá ani tak souvislost s důchodem, ale s tím, co vám může a nemůže zabavit exekutor. Je třeba rozlišovat, zda je exekuce prováděna z důchodu nebo je exekučně obstaven bankovní účet.

Pokud jsem správně informován, může exekutor zabavit částku na bankovním účtu, která přesahuje dvojnásobek životního minima (cca 6 tisíc korun). Veškeré prostředky, které budou na bankovním účtu nad tuto částku, příp. po jejím vyplacení na účet přijdou, může exekutor zabavit. Jedná se o jednorázovou částku – pokud bude na účtě 10 tisíc, 4 tisíce exekutor zabaví a 6 tisíc vám nechá vyplatit, jakákoliv další částka, která bude v budoucnu na účet připsána, bude exekutorem zabavena. Toto však není exekuce na důchodu, ale na bankovním účtu – ČSSZ vám peníze na účet odešle a nezajímá ji, co se s nimi dále děje.

Vzhledem k tomu, že nezabavitelná částka představuje v letoším roce částku 6.118 Kč, z důchodu, který je vám vyplácen, vám ČSSZ exekuci provádět nebude. V hotovosti vyplácený důchod vám tedy exekutor nezabaví.