Pobírám předdůchod a mám DPČ: Má smysl se těsně před důchodem nechat zaměstnat?

Otázka:

Dobrý den, pane Maříku,
jsem žena 59 r., 2 děti, nárok na důchod 9/2016. Přišla jsem o práci a byla jsem 18 měsíců na ÚP.
Bohužel jsem práci nenašla – jen DPP a DPČ.
Žiji sama a byla jsem nucena řešit finanční situaci. Od října pobírám na 2 roky předdůchod.
Teď mám nabídku na HPP cca za 22tis hrubého. Je pro mě nějak zásadně výhodné do budoucna pracovat v klasickém poměru nebo si vydělávat pomocí brigád na DPČ a hlídáním dětí kolegyním?
Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď:

Pobírám předdůchod a mám DPČ: Má smysl se těsně před důchodem nechat zaměstnat?

Budu vycházet ze situace, že plánujete odejít do řádného důchodu v září 2016. Pro zodpovězení vaší otázky je třeba si uvědomit, co bude ovlivňovat výpočet vašeho důchodu v příštím roce. Bude to:

  • získaná doba pojištění od ukončení povinné školní docházky,
  • výdělky (vyměřovací základy) získané do r. 1986 do r. 2015 (rok 2016 se vám již hodnotit nebude).

Vzhledem k tomu, že je již téměř konec roku 2015, výdělky získané v případném zaměstnání již nebudou hrát žádnou roli. Pokud pracujete na DPČ, která zakládá účast na pojištění (zaměstnavatel za vás odvádí sociální pojištění), tato doba se vám už tak jako doba pojištění počítá. Z hlediska výše důchodu tedy zaměstnáním v tuto chvíli, nic nezískáte.

Nad rámec dotazu: Pokud jste v době pobírání předdůchodu pracovala na DPČ zakládající účast na pojištění za nižší výdělek, bude vhodné při podání žádosti o starobní důchod požádat o vyloučení této doby. Zajistíte si tím to, že tyto nižší výdělky nesníží průměr z předchozích zaměstnání.

Dále bych vám poradil nečekat až na dosažení důchodového věku a požádat si o předčasný důchod z důvodů popsaných v tomto článku. Toto řešení však vyžaduje vykonávat pouze takové činnosti, které nezakládají účast na sociálním pojištění.