Je mi jasné, že mě nikdo nebude chtít zaměstnat. Již takto v roce 2018 jsem velice špatně hledala práci

Otázka:

Dobrý den, letos v březnu jsem prodělala mozkovou mrtvici, zatím jsem stále v neschopnosti, do st. důchodu mohu nastoupit v listopadu 2023, doktoři mě nepustí do prace , kterou jsem vykonávala do března, mám uzavřené důchodové spoření od roku 2003 a zjistila jsem , že již nemohu ani využít předůchod, prosím o radu, až mi bude neschopenka ukončena, je mi jasné že mě nikdo nebude chtít za městnat , již takto v roce 2018 jsem velice špatně hledala práci, když neumím AJ, NJ, ale jen mluvím česky a obstojně rusky. slovem a písmem. Děkuji za radu a odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je mi jasné, že mě nikdo nebude chtít zaměstnat. Již takto v roce 2018 jsem velice špatně hledala práci

Předdůchod byste využít mohla, ale v této situaci to nedává smysl.

Až koncem září 2022 bude znám výpočet roku 2023 a také valorizace od ledna 2023. Poté jako každoročně vydám srovnání obou výpočtů. Vzhledem k mimořádným valorizacím ale spíše nepředpokládám, že by mohl být výpočet důchodu v roce 2023 výhodnější, než výpočet roku 2022 po všech valorizacích (dvě mimořádné a lednové v roce 2023). Pokud bude tento předpoklad správný, požádejte o předčasný důchod s datem přiznání v roce 2022 s datem výplaty důchodu od skončení pracovního poměru (a neschopenky).

Bližší informace nejsem schopen poskytnout, protože o vás nic moc nevím (znalost jazyků není nijak důchodově významná). Záleží na výše nemocenské, výši důchody v letošním roce (po valorizacích) a výši důchod v roce 2023.