Pobírám invalidní důchod. Mám jít do předdůchodu nebo na úřad práce?

Otázka:

Je mi 57let.Starobni důchod mám v roce2024.Mám inval.duchod 1st.Chtela bych odejít z práce ze zdráv.duvodu.Nevim co je pro mě výhodnější. Prac.urad pak predduchod 5let mám úspory.Nebo předčasný důchod.Prosim pomozte radou.Co je výhodnější.

Je mi 57let.Starobni důchod mám v roce 2024.Ze zdravotních důvodů chci odejít ihned,ale nevím jak.Mam 1st.inv.duchodu.Nasporeno na 5let na predduchod.Prosim poraďte zda 2roky na Prac.urad,nebo předčasný důchod.Nebo jen P.U.a platit si místo predduchodu zdravotni pojištění.Nevim .Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod. Mám jít do předdůchodu nebo na úřad práce?

Předdůchod ve vaší situaci nemá význam. Zdravotně pojištěný je každý poživatel českého důchodu, tj. i vy (k tomu předdůchod nepotřebujete). Doba pobírání předdůchodu není dobou pojištění (nepočítá se do “odpracovaných let”). Doba pobírání předdůchodu je vyloučenou dobou, tzn. nezhoršuje průměr z předchozích výdělků, ale to je vám opět k ničemu, protože když pobíráte invalidní důchod, bude vám starobní důchod spočítán tzv. STOP OVZ výpočtem, tj. z výdělků získaných před přiznáním invalidního důchodu. Předdůchod vám tedy k lepšímu starobnímu důchodu nijak nepřispěje.

Zda je “výhodnější” přiznání předčasného důchodu nebo počkat na dosažení důchodového věku je vždy otázkou návratnosti, jak to vysvětluji zde. Není možné říci, co je výhodnější.

Nejvhodnější formou skončení pracovního poměru by v tomto případě bylo dohodou s uvedením zdravotních problémů. Musíte se domluvit se svým zaměstnavatelem.