Pobírám invalidní důchod III. stupně, jak dlouho mám nárok na placenou nemocenskou a co bude dál?

Otázka:

Dobrý den, mám invalidní důchod III. stupně po onkologické léčbě. Nastoupila jsem však do práce, ale po sedmi měsících se mi nemoc vrátila a já jsem na nemocenské. Prosím, kdo mi řekne, jak dlouho mám nárok na placenou nemocenskou a co bude dál? Mám smlouvu na neurčito. Nevím, zda mám podat výpověď nebo mi jí dá zaměstnavatel. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod III. stupně, jak dlouho mám nárok na placenou nemocenskou a co bude dál?

Informace o nároku na nemocenskou naleznete v článku k tomuto tématu. Od začátku vám v prvních 14 dnech bude váš zaměstnavatel vyplácet tzv. náhradu mzdy a poté budete mít nárok na 70 dní výplaty nemocenské. Po uplynutí těchto 84 dní však můžete i nadále marodit (tj. mít vystavenu neschopenku), pouze již nebudete pobírat nemocenskou.

Zaměstnavatel vám v době trvání dočasné pracovní neschopnosti nemůže dát výpověď – § 53 odst. 1 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb. Pokud chcete pracovní poměr ukončit, je nejvhodnější tak učinit formou dohody s vaším zaměstnavatelem. Pracovní poměr ale určitě ukončete až po vyčerpání nemocenské (84 dní od začátku nemoci), protože pokud pracovní poměr ukončíte dříve, nebude vám dále nemocenská náležet.