Pobírám invalidní důchod a pracoval jsem v USA

Otázka:

Dobry den,
jsem na castecnem invalidnem duchode, 2 stupen. Kdyz jsme byl mlady pracoval jsem v USA, kde jsem platil i odvody. Muze toto obdobi byt zapocteno do Ceskeho systemu kde by se navysil muj unvalidni duchod a i doba na splneny pozadavku odpracovanych let by byla zohlednena pri vypoctu starobniho duchodu?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod a pracoval jsem v USA

Obecné zásady a postupy při práci v zahraničí naleznete v tomto článku.

Česko vám tedy nebude platit důchod za dobu, kdy jste byl pojištěný ve Spojených státech. Mezi ČR a USA je uzavřena smlouva o sociálním pojištění. Pokud jste byl pojištěn v USA, může vám invalidní důchod za dobu tam získanou vyplácet USA (za předpokladu splnění podmínek USA). Smlouva mezi ČR a USA stanovuje i způsob výpočtu důchodu – teoreticky by po přihlédnutí k výpočtu stanoveném smlouvou (tzv. dílčí důchod) mohlo dojít k mírnému navýšení invalidního důchodu, rozdíl však velmi pravděpodobně nebude velký (pokud by byl vůbec nějaký).

Česko může k době pojištění přihlížet v případě doby pojištění potřebné pro vznik nároku na invalidní důchod. Vám však nárok na invalidní důchod vznikl a z tohoto důvodu nemá smysl k době v USA přihlížet.