Pobírám invalidní důchod a pečuji o sestru

Otázka:

Dobrý den, prosím zajímalo by mne, zda v mé situaci se mi nějakým způsobem zohledňuje péče o invalidní sestru. Sám jsem invalidní ve 3.stupni a součastně pečuji o sestru, která je ve 3.stupni-a pobírám na ni příspěvek na péči (3-stupeň). Tak by mne zajímalo, zda mohu nyní, a nebo někdy později, nějakým způsobem zohlednit tuto péči. Jednoduše se mi jedná o to, zda péče o sestru má, či bude mít nějaký kladný efekt na můj invalidní důchod. Děkuji moc.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod a pečuji o sestru

Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně i doba péče jsou náhradními dobami pojištění. Zatímco doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně se hodnotí pouze na 80 %, doba péče se hodnotí plně (na 100 %). Péče je tedy výhodnější, protože díky ní získáte více doby pojištění, což má pozitivní vliv na výpočet starobního důchodu.

Návrh na zahájení řízení o době a rozsahu péče se na OSSZ podává až v souvislosti se skončením péče, příp. v souvislosti s žádostí o důchod – § 85 odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb. Pokud tedy péče trvá a o starobní důchod ještě nežádáte, nemusíte (a ani nemůžete) nic dělat.