Pobírá invalidní důchod 3. stupně. Mám si platit dobrovolné pojištění, abych měl vyšší starobní důchod?

Otázka:

Je mi 58 let a pobírám invalidní důchod 3.stupně. Za chvíli bych měl pobírat starobní důchod. Můžu si tento starobní důchod zvýšit tím, že budu sám ještě navíc platit důchodové pojištění, které v současné době platí za mně stát ? Pokud ano, kolik bych musel platit ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírá invalidní důchod 3. stupně. Mám si platit dobrovolné pojištění, abych měl vyšší starobní důchod?

Jakým způsobem se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji zde. Na výpočet starobního důchodu se díváte moc zjednodušeným pohledem – výpočet ovlivňuje mnoho faktorů a není možné napsat “zaplaťte si tolik a tolik a budete mít vyšší důchod”.

Obecně nemá smysl si v této situaci platit dobrovolné důchodové pojištění, protože vyměřovací základy získané po přiznání invalidního důchodu již výpočet starobního důchodu ve většině případů neovlivňují a je málo pravděpodobné, že byste získal další celý rok doby pojištění, který by vám starobní důchod zvýšil, příp. by získání dalšího roku pojištění bylo tak finančně nákladné, že tento postup nedává smysl.

Otázka doplněna:

Přeji hezký den. Děkuji za odpověď. Jedná se o to, že od příštího roku by k důchodu 3.st. měl mít další příjem. Jako předseda Klubu můžu požádat o dotaci z MŠMT na svou administrativní činnost v Klubu. No a chtěl bych si vyřídit všechny náležitosti, aby se mi zvýšil starobní důchod. Bude sjednána smlouva o výkonu funkce za úplatu a tím pádem budu mít další příjem při invalidním důchodu. O daň z příjmu se nejedná, protože příjem nepřekročí hranici po odpočtu za ZTP/P + invl.3 st. Předpokládám, že v tomto případě se budu muset přihlásit jako osoba samostatně výdělečně činná na ČSSZ a prokazovat další příjem, aby byl započten do starobního důchodu. V této souvislosti vznikla přechozí otázka s výši placení pojistného. Děkuji za pochopení a očekávám brzkou odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Moje odpověď je v zásadě stále stejná. Výdělečná činnost takto těsně před přiznáním starobního důchodu při pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně bude mít vysoce pravděpodobně vliv pouze na získání dalšího celého roku pojištění. Tím si důchod zvýšíte zhruba o 200 až 300 Kč. I kdybyste jako OSVČ na vedlejší činnost platil minimální pojistné, zaplatíte za zhruba pět let minimálně 60.000 Kč na pojistném. Zaplatit takovou částku kvůli zvýšení starobního důchodu o možná 300 Kč, zaslouží důkladné zvážení.