Manžel pobírá invalidní důchod III. stupně. Je možnost si doplácet důchodové pojištění?

Otázka:

Dobrý den. Můj manžel má ID třetího stupně. Má 8000 tisíc. Je možnost si doplácet důchodové pojištění, aby starobní důchod byl vyšší? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manžel pobírá invalidní důchod III. stupně. Je možnost si doplácet důchodové pojištění?

Informace o dobrovolném důchodovém pojištění máme zveřejněny na této stránce. Doplácet si v době pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně dobu pojištění můžete, ale v podstatě jsou to vyhozené peníze.

Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně je náhradní dobou pojištění, která se hodnotí v rozsahu 80 %. Když byste si tedy 10 let platili dobrovolné důchodové pojištění, tak byste tím získali pouze dva roky pojištění navíc (místo na 80 % by se manželovi tato doba hodnotila 100 %). Jen letos činí minimální výše pojistného 2.289 Kč měsíčně a každý rok se zvyšuje. I kdyby se nezvyšovala (což se nestane), tak za deset let zaplatíte 274.680 Kč. To je dost za dva roky pojištění.

Pokud byste chtěli zvýšit důchod pomocí vyměřovacích základů z dobrovolného důchodového pojištění, museli byste navíc platit násobně vyšší částku, než je stanovené minimum. Minimální pojistné odpovídá vyměřovacímu základu (zjednodušeně hrubé mzdě) pouze 8.185 Kč.