Po přečtení Vašich článků a odpovědí v poradně zvažuji zpětvzetí své žádosti o předčasný důchod

Otázka:

Dobrý den. Obržel jsem rozhodnuti o PSD bez výplaty o který jsem si požádal v červnu 23. Doba pojištění celkem 45let 280dní. Dosažení SD je konec března 26. Moje mzda na úrovni celost. průměru a výpočet PD činí 17570 Kč. Mým úmyslem je jít do PSD (tzn. požádat o uvolnění výplaty) buď ke konci prosince 25 (tzn. kráceni o 90dní) nebo vydržet až do řádného termínu (konec nřezna 26), to v tuhle chvíli ještě nevím. Nyní, po přečtení Vašich článků a odpovědí v poradně zvažuji ve Vámi zmíněnyvh souvislostech zpětvzetí své žádosti. Nacházím se uprostred 30ti denni lhůty od převzetí rozhodnuti a toto dilema mě docela „drtí“. Zvlášť když díky „rychlosti“ US visí rozsudek o červnové valorizaci. Myslim že výpočet v r.25 a později ( penze na r 26 se zřejmě počítají podle koef. zveřej. od 9/25) by mohl být výhodnější, ale zviklává mě ten US a příp. obavy z dalších vlivů Jurečkovy reformy na pozdější výpočet. Za Vaší příp. ochotu mě nasměrovat Vám předem velice děkuji a převelice zdravím.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Po přečtení Vašich článků a odpovědí v poradně zvažuji zpětvzetí své žádosti o předčasný důchod

Vaše dilema naprosto chápu. Já ale stále držím stejnou linii – jsem přesvědčen, že výpočet roku 2026 bude vycházet daleko lépe, než výpočet roku 2023 s odloženou výplatou. Dnes nikdo takové srovnání udělat nemůže, ale co jsem si počítal predikce (jde opravdu o více či méně přesné odhady), vychází mi, že výpočet roku 2026 může vycházet lépe i v případě, že by se mimořádná valorizace z června 2023 zvýšila.

Samozřejmě nějaká „reforma“ zřejmě přijde, ale je otázkou, zda to bude od roku 2025. Nyní jsou známé pouze velmi kusé informace, ze kterých se nic dopočítat nedá. Předpokládám, že půjde o postupné změny, kdy dojde spíše ke zpomalení růstu důchodů, než k jejich snižování. S jistotou to ale pochopitelně nevím.