Pěstounská péče a invalidní důchod z mládí

Otázka:

Dobrý den,

od roku 2004 máme v pěstounské péči dítě, které má po celou dobu ZTP/P a III. stupeň PnP. Letos mu bude osmnáct a ještě rok a půl bude navštěvovat ZŠ ,kde chodí do speciální třídy a pak bychom chtěli,aby šel na praktické učiliště. Musíme do jeho osmnácti požádat o ID z mládí a tím pádem ukončit pěstounskou péči nebo má dítě na důchod z mládí nárok i po ukončení vzdělávání? Byla jsem upozorněna na to, že po osmnáctém roce už nedostane ID z mládí. Děkuji za odpověď

Odpověď:

Pěstounská péče a invalidní důchod z mládí

Doporučil bych vám k přečtení např. tuto mojí odpověď jiné tazatelce. Invalidní důchod z mládí se přiznává od 18 let věku. Jakýkoliv jiný druh invalidního důchodu naráží na problém, který spočívá v tom, že je třeba získat potřebnou dobu pojištění. Před vznikem invalidity je to jeden den, ale pokud by byl vznik invalidity stanoven zpětně (což je vzhledem k postižení, které popisujete pravděpodobné), musel by získat dva roky pojištění a až poté by vznikl nárok na důchod.

Tato situace však v tomto případě nenastane – dítě, o kterém píšete nemá žádnou dobu pojištění a je velmi pravděpodobné, že vznik invalidity bude stanoven před 18. rok věku. V tom případě mu bude přiznán invalidní důchod z mládí od 18 let. Není přitom rozhodující, kdy bude žádost o invalidní důchod z mládí podána. Pokud požádáte později, bude takto důchod přiznán zpětně.