Péče o tchyni a zhodnocení příspěvku na péči při výpočtu důchodu

Otázka:

Dobrý den, jsem SD, dala jsem 3 roky před nárokem na řádný SD výpověď a starala se o matku zemřelého muže a šla 1 rok do předčasného důchodu. K žádosti jsem dala potvrzení ÚP v našem krajském městě, že jsem pečovala. Nyní jsem objevila potvrzení z ÚP z místa bydliště babičky, kde je uvedeno pečování do doby, než jsme si ji přistěhovali k nám. Potvrzení je originál. který jsem nedala při žádosti o můj důchod. Jedná se o dobu 1-12.2012 částka péče 88000,-Kč, 1-12.2013 – 96.000,-Kč, 1-3.2014 24000,-Kč, od 4.2014 byla u nás a potvrzení jsem přiložila k žádosti. Prosím, mělo by toto zjištění vliv na výši vypočteného důchodu či nikoliv, nebo je již po lhůtách na případnou opravu? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Péče o tchyni a zhodnocení příspěvku na péči při výpočtu důchodu

Potvrzení o úřadu práce, o kterém píšete je pouze podkladem pro rozhodnutí OSSZ o době a rozsahu péče, která je následně zhodnocena při výpočtu důchodu. Příspěvek na péči se jako příjem může hodnotit pouze v případě, že péče trvala alespoň 15 let (více zde). Ve vašem případě se tedy vyplacené příspěvky při výpočtu důchodu nijak nehodnotily a nemají vliv na výpočet vašeho důchodu.

Na osobním listě důchodového pojištění, který je součástí rozhodnutí o vašem důchodu, si zkontrolujte, zda na něm jsou všechny doby péče, kdy jste o tchyni pečovala. Pokud ano, je vše v pořádku.