Péče o dítě muže v případě dvojčat

Otázka:

Následující dotazy jsou od jednoho tazatele.

Dobrý den, nepracuji , nejsem veden na ÚP , jsem OBZP ,sociální si neplatim je možno aby mi bylo počítáno na duchod 4 r ( péče o dítě do 4 let věku ) máme s partnerkou dvojčata 2 roky ona je normálně na RD , ale RP se ji počítá jenom na jedno dítě to mladší ( mladší o 1 min ) tak jestli se mohu přihlásit jako na to první , jinak jsme rodina bydlime a starame se o děti společně. Děkuji

Dobrý den, v letech 1992 až 1994 jsem pracoval legálně v Německu je možno ty dva roky počítat jako na důchod v ČR ? Pokud ano jaké potvrzení potřebují ? Děkuji

Dobrý den, mám dotaz ziskam ID prvního stupně budu z něj mít nějaké omezení v normalnim životě ? Nemyslím mé zdravotní omezení ale že mi např. někde řeknou mate ID 1° nemůžete mít tohle ,dělat tuto práci, podnikat,atd. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Péče o dítě muže v případě dvojčat

1. To na jak dlouho má vaše manželka nastavenu rodičovskou dovolenou není důležité ani pro její zápočet péče o dítě ani pro příp. váš. Jak správně píšete, hodnotí se vždy péče do 4 let věku. Ano, o jedno dítě můžete pečovat vy, o jedno vaše žena a bude se vám péče o něj hodnotit jako náhradní doba pojištění. Toto není třeba nikde hlásit, zápočet se provádí na základě čestného prohlášení sepsaného při podávání žádosti o důchod (ať už starobní nebo invalidní) – platí pro dobu po 30. 6. 2007.

2. Za dva roky odpracované v Německu vám nebude vyplacet důchod ČR, ale Německo. Ke dvěma letům v Německu však bude přihlíženo při hodnocení, zda splňujete podmínku potřebné doby pojištění (zda máte nárok), důchod vám však za tuto dobu ČR nepřizná, to může udělat pouze Německo. Doložit je třeba především číslo sociálního pojištění v Německu.

3. Ne žádné takové omezení zákonem stanovené není. Pochopitelně existují zaměstnavatelé, kteří nechtějí zaměstnávat invalidní důchodce (i když to nemohou přiznat). Upozorňuji, že pro přiznání invalidního důchodu nestačí být uznán invalidním, ale musíte také splnit podmínku získání potřebné doby pojištění.

Otázka doplněna:

Dobrý den, jsem tazatel „Péče o dítě muže v případě dvojčat “ ta vaše odpověď ohledně započítání doby 4 let (péče o dítě do 4 let věku ) je nějak ověřená ? Na to samé jsem se ptal na ossz Plzeň a bylo mi řečeno ze to není možné že se doba počítá jen rodiči který na děti pobírá RP ( je na rodičovské dovolené ) je to někde v nějakém zákoně , predpisu ? Chtěl bych to vědět na 100% jestli s tím mohu počítat .Děkuji

Odpověď doplněna:

§ 5 odst. 2 písm. d) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, říká:

Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastny dále osoby pečující osobně o dítě ve věku do 4 let.

Jak vidíte, podmínkou je, aby osoba (lhostejno jestli muž či žena) osobně o dítě pečovala.

§ 85 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, říká:

Doba péče o dítě do 4 let věku po 30. červnu 2007 se dokládá čestným prohlášením při uplatnění žádosti o důchod a rodným listem dítěte nebo jiným dokladem o vztahu k dítěti. Čestné prohlášení se podává na předepsaném tiskopise. V čestném prohlášení se uvádí
a) jméno, popřípadě jména a příjmení dítěte60c) a jeho rodné číslo,
b) jméno, popřípadě jména a příjmení a rodné číslo osoby, na jejíž osobní péči bylo dítě převážně odkázáno, a její vztah k dítěti,
c) jméno, popřípadě jména a příjmení druhého rodiče dítěte, je-li znám, a jeho rodné číslo,
d) doba a rozsah péče o dítě,
e) sdělení, zda ve stejné době o dítě pečovala i jiná osoba, a v kladném případě jméno, popřípadě jména a příjmení a rodné číslo této osoby, její vztah k dítěti a doba a rozsah péče této jiné osoby o dítě.

Otázka doplněna:

Dobrý den, měl jsem k Vám dotaz ohledně práce v Německu , Vaše odpověď : Za dva roky odpracované v Německu vám nebude vyplacet důchod ČR, ale Německo. Ke dvěma letům v Německu však bude přihlíženo při hodnocení, zda splňujete podmínku potřebné doby pojištění (zda máte nárok), důchod vám však za tuto dobu ČR nepřizná, to může udělat pouze Německo. Doložit je třeba především číslo sociálního pojištění v Německu , prosím o doplnění . Až půjdu žádat o důchod tak stačí číslo soc. poj. které jsem měl v SRN a OSSZ ČR jsi to prověří sama ? Nebo musím doklad o práci z Německa přinést na OSSZ . A jestli jsem to pochopil spravně ( mám odpracovat 35 let ) dva roky v Nemecku se mi počítat budou .Děkuji za všechny Vaše odpovědi .

Odpověď doplněna:

Stejně jako ČSSZ vede důchodové poklady všech pojištěnců pod jejich rodnými čísly, činí tak stejně i německý nositel pojištění, ale pod číslem sociálního pojištění. Pod číslem sociálního pojištění si tak jsou Němci schopni dohledat kdy a kde jste v Německu pracoval.

Zjednodušeně proces žádost probíhá tak, že po sepsání žádosti o důchod si doby pojištění mezi sebou potvrdí jednotliví nositelé pojištění (ČSSZ a její obdoba v Německu) bez vašeho zásahu. Žádost o důchod, kdy žadatel pracoval v zahraničí, je poněkud administrativně náročnější, ale vy budete vyplňovat tzv. formulář E 207, kde se mimo vašich osobních údajů uvede právě číslo sociálního pojištění a je vhodné také uvest názvy a sídla zaměstnavatelů v Německu. Pokud je však na straně německého nositele pojištění vše v pořádku, dohledá se vaše zaměstnání v Německu i bez této informace.

Pochopitelně je v zájmu každého pojištěnce nechat si veškeré doklady prokazující jeho doby zaměstnání a to nejen v ČR, ale také v zahraničí.

Ano, pro hodnocení nároku na důchodu (35 let) se vám bude přihlížet i k době získané v Německu.