Péče o dceru bez společné domácnosti a nárok na vdovský důchod

Otázka:

Dobrý den,před 3roky mi zemřel manžel a já do dnešního dne pobírala vdovský důchod,jelikož pečuji o dceru,které byl přiznán příspěvek na péči 2.stupně zdravotního postižení.Důchod mi byl zastaven z důvodu,že dcera dostala před 4 roky byt s pecovatelskou službou, a proto nebydlíme spolu,ale já o ni nadále pečuji.Každý den k ní docházím a nebo ona je u mě.Má ochrnutou pravou polovinu těla je pravda,že má přítele,který je celý den v práci přichází domů v 5 hodin večer.Nastala situace,že dcera otěhotněla a tudíž já ji budu muset pomáhat i s dítětem,jelikož sama s jednou rukou výchovu nezvládne.Bylo mi řečeno,že se mám odvolat,aby mi byl důchod opět přiznán.Proto bych potřebovala poradit,zda má smysl se odvolat.Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Péče o dceru bez společné domácnosti a nárok na vdovský důchod

Jednou z možností, kterou uvádá zákon o důchodovém pojištění pro trvání nároku na vdovský důchod je i péče o vlastní dítě, které je závislé na péči jiné osoby v II. až IV. stupni. Zákon v tomto případě nevyžaduje nezaopatřenost dítěte – za vaše dítě je tedy považován i potomek, který je starší 26 let. Stejně tak není vyžadována společná domácnost s vaší dcerou.

Proti rozhodnutí ČSSZ tedy doporučuji podat námitku. V námitce rozhodně neargumentujte tím, že musíte dceři pomáhat s dítětem – od toho tu péče není. Vysvětlete, že za dcerou denně dojíždítě a pomáháte jí s běžnými denními činnostmi.