Ovdověla jsem před 41 lety a vdovský důchod pobírala 1 rok

Otázka:

Ovdověla jsem ve 39 letech, po druhém manželství. Z prvního mám syna. Vdovský důchod jsem pobírala 1 rok s tím, že mi nárok vznikne, až půjdu do důchodu. Před starobním, sem byla asi 8 let v invalidním důchodu. Když jsem se ptala, zda mám nárok na vdovský, mi bylo zděleno,že nemám nárok, protože jsem o něj dřív nežádala. Dnes je mi 70 let, vdovský důchod jsem nedostala a je mi to nepochopitelné. Můžete mi to vysvětlit nebo poradit, co bych s tím mohla dělat?

Děkuji předem.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Ovdověla jsem před 41 lety a vdovský důchod pobírala 1 rok

Že budete mít nárok na přiznání vdovského důchodu po přiznání starobního vám nemohl (nebo neměl) nikdo slibovat, protože taková podmínka v dané době vůbec neplatila. Jaké podmínky platily, vysvětluji zde. Mohla jste mít nárok na opětovné přiznání v 50 letech, ale to byste vdovský důchod musela pobírat do svých 48 let. To jste nesplnila a nárok na opětovné přiznání vdovského důchodu nemáte.

Stejně tak není pravda, že nárok na vdovský důchod nemáte, protože jste si o něj nepožádala. Nárok na důchod nezaniká uplynutím času a kdybyste na něj nárok měla (jako, že nemáte), přiznán by vám byl i nyní.