Nevím, co je pro mě nejvýhodnější, jestli ukončit současné zaměstnání a jít na 11 měsíců do evidence na ÚP?

Otázka:

Dobrý den, 29.6.2025 je mé datum odchodu do starobního důchodu. Vzhledem ke zdravotnímu stavu zvažuji odchod do předčasného důchodu, ale nevím, co je pro mě nejvýhodnější, jestli ukončit současné zaměstnání, jít na 11 měsíců do evidence na ÚP a pobírat podporu a teprve pak zažádat o předčasný důchod, abych měla nižší krácení důchodu, nebo zažádat o předčasný důchod rovnou? Protože jestli jsem to zde pochopila dobře, tak pokud bych už teď požádala o předčasný důchod (byť bez výplaty důchodu), tak by mi krácení důchodu evidence na ÚP nesnížila. Lhůtu odpracované doby pro přiznání důchodu mám splněnou. Neporadil byste mi prosím, jaký postup by byl pro mě tedy nejlepší? Moc děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nevím, co je pro mě nejvýhodnější, jestli ukončit současné zaměstnání a jít na 11 měsíců do evidence na ÚP?

V současné době nikdo nezná výpočet roku 2024, ani valorizaci od ledna 2024 (a vlastně s jistou ani mimořádnou valorizaci od června 2023). Článek se srovnáním výpočtů vydám (jako každý rok) koncem září 2023. S ohledem na mimořádnou valorizaci a příp. plánované změny se může stát, že výpočet letošního roku může být i přes vyšší krácení lepší než výpočet roku 2024. Teď to ale nikdo neví.

I když by bylo možné srovnání výpočtů provést, není možné říci, co je „nejvýhodnější“. Vždy jde o návratnost, jakou jste ochotna akceptovat. Mimo výše uvedeného samozřejmě záleží i na výši podpory v nezaměstnanosti. Neexistuje tedy jedno univerzální řešení, které je „nejvýhodnější“.