Otázka:
OSVČ – předčasný důchod v 10/2024 podle pravidel r. 2022 s odloženou výplatou a přepočet doby pojištění
Dobrý den, pane Maříku,
po předchozím zaměstnání pracuji od 01/2020 jako OSVČ s nízkým příjmem (platím minimální zálohy na SP) a od 10/2020 jsem současně v předdůchodu.
Loni jsem podala formulář NDPP, na sepsání žádosti mám ještě čas. Chci odejít do předčasného důchodu dle pravidel r. 2022 v říjnu 2024 (krácení 4×90 dní), do té doby nadále pracovat jako OSVČ a odvádět pojistné na SP.
1) Dle výpočtu OSSZ mě k 31. 12. 2022 vychází 46 let doby pojištění, pokud si nepožádám o vyloučenou dobu za roky 2020 a 2021 (kvůli nízkým příjmům). Pokud požádám, bude se mi prý za vyloučenou dobu považovat předdůchod, nikoli hlavní činnost OSVČ, a dobu pojištění budu mít jen 44 let, bez ohledu na to, že jsem byla účastná SP. Je to skutečně tak?
2) Přestože hodlám nadále pracovat a odvádět pojistné na SP, dle OSSZ se mi v říjnu 2024 do předčasného důchodu započítají pouze valorizace a sníží se krácení, nicméně doba pojištění už mi zůstane stejná jako v r. 2022, tedy 46 let. Chtěla jsem dle Vašich informací v r. 2025 po odevzdání přehledu příjmů požádat o přepočet důchodu, tzn. včetně získání nové doby pojištění, která by měla být 48 let, ale nemám prý věřit nedůvěryhodným informacím na internetu. Zvyšuje se tedy výdělečnou činností i doba pojištění nebo ne?
Moc děkuji za odpověď
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
OSVČ – předčasný důchod v 10/2024 podle pravidel r. 2022 s odloženou výplatou a přepočet doby pojištění
Ne, není to tak. Zda bude doba pojištění ze samostatné výdělečné činnosti zhodnocena při výpočtu důchodu, není nijak závislé na tom, zda si požádáte o vyloučení vyměřovacích základů a zhodnocení vyloučené doby. Vyloučená doba (ač to bohužel název trochu evokuje) nesouvisí s výpočtem doby pojištění, ale pouze s výpočtem osobního vyměřovacího základu (OVZ), tj. průměrného měsíčního výdělku. Do výpočtu důchodu tak zasahuje ve zcela jiné fázi výpočtu. Jako doba pojištění vám bude zhodnocena SVČ a současně půjde o vyloučenou dobu.
U OSVČ je postup jiný než u zaměstnanců, což je dáno tím, že účast na pojištění prokazují až podáním přehledu v následujícím roce. Pokud si o uvolnění výplaty a úpravu důchodu požádáte v roce 2024 (budete mít podaný přehled za rok 2023 a příp. doplaceno pojištění), ČSSZ vám výplatu uvolní od zvoleného data, jako dobu pojištění vám ale zhodnotí dobu do konce roku 2023 (a za tuto dobu odmaže krácení a dobu započte jako dobu pojištění, tzn. minimálně 47 let) a takto přepočtený důchod vám zpětně dovalorizuje. Až podáte přehled za rok 2024 (v roce 2025), můžete si požádat o úpravu důchodu (výplata vám již bude náležet) a ČSSZ důchod opět přepočte s tím, že nyní odmaže krácení za dobu od 1. 1. 2024 a zhodnotí další dobu (získáte 48 let).
Také doporučuji nevěřit nevěrohodným informacím z internetu. 🙂 Odmazávání krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty řeší § 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.:
Výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle odstavce 1 se pojištěnci, který po vzniku nároku na tento důchod do dosažení důchodového věku vykonával výdělečnou činnost a nepobíral přitom starobní důchod ani invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, přepočte po skončení této výdělečné činnosti na žádost tak, že se doba této výdělečné činnosti po dni, od kterého byl přiznán starobní důchod, přičte k době pojištění získané do vzniku nároku na tento důchod a současně se o tuto dobu zkrátí doba, za kterou se snižovala výše procentní výměry starobního důchodu podle odstavce 1. Pro zvýšení procentní výměry za dobu výdělečné činnosti vykonávané po dosažení důchodového věku platí ustanovení § 34 odst. 2 až 4 obdobně.