Předdůchod a vyloučená doba nebo předčasný důchod s odloženou výplatou?

Otázka:

Dobrý den, jsem OSVČ s řádným odchodem do důchodu v září 2024. Protože cítím věk, rozhodl jsem se dále pracovat tak na 1/2 plynu a chtěl jsem to řešit předdůchodem (mám našetřeno) a vyloučenou dobou, aby se nenařeďoval důchodový základ. Na konci r. 2022 vznikla situace s výhodným odchodem do předčasného důchodu s odloženou výplatou důchodu. Podal jsem tedy elektronickou žádost přes datovou schránku v prosinci 2022. Na uzavření dohody o předčasném důchodu mám 6 měsíců od podání žádosti. Mám tedy otevřené obě možnost, které jsem zmiňoval. Je některá z nich znatelně výhodnější? Pochopil jsem správně, že u práce v předčasném důchodu bez výplaty důchodu už nejde o výši výdělku, ale jen o odpracovanou dobu (při odvodu pojistného). Stačí tedy minimální pojistné?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předdůchod a vyloučená doba nebo předčasný důchod s odloženou výplatou?

Srovnání výpočtů důchodu v letech 2022 a 2023 jsem provedl v tomto článku. Výpočet roku 2024 nyní nikdo nezná a není možné určovat, jak bude důchod v daném roce vycházet. S ohledem na vývoje inflace a na minimálně jednu pravděpodobnou mimořádnou valorizaci v roce 2023 bych si troufl odhadnout, že ve srovnání výpočtů roku 2022 a 2024 bude stále výhodnější postup s odloženou výplatou.

U důchodu přiznaného k datu v roce 2022 (což je nutný postup u žádosti s odloženou výplatou) se budou hodnotit vyměřovací základy (výdělky) z let 1986 až 2021 bez ohledu na to, kdy bude uvolněná výplata důchodu.

Pouze upřesňuji, že elektronicky jste neuplatnil žádost, ale pouze jste uplatnil nárok a na OSSZ s vámi nebude sepisována dohoda, ale právě ona žádost o důchod.