Osoba poskytující služby obyvatelstvu na základě povolení od tehdejšího městského výboru

Otázka:

Dobrý den, byl jsem od 30.04.1981-30.03.1983 v částečném invalidním důchodu, s tím že rok jsem odpracoval u státního podniku a další rok jako osoba poskytující služby obyvatelstvu na základě povolení od tehdejšího městského výboru. Zajímá mě mi, jak mi bude tato doba započítána do starobního důchodu, na který mám nárok o září 2016. Děkuji.

Odpověď:

Osoba poskytující služby obyvatelstvu na základě povolení od tehdejšího městského výboru

Jakým způsobem se vypočítává starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, máme popsáno zde.

Ani při běžném výpočtu se nehodnotí výdělky získané před rokem 1986. Ty vás tedy nemusí zajímat. Doba zaměstnání u státního podniku je běžnou dobou zaměstnání (sem zřejmě váš dotaz nesměřuje).

Účast na sociálním zabezpečení osob vykonávajících činnost na povolení národního výboru v dané době je poměrně složitá. Velmi zjednodušeně: Aby účast na sociálním zabezpečení vznikla, musel jste tuto činnost vykonávat v takovém rozsahu, abyste měl povinnost odvádět daň z příjmu obyvatelstva. Ta byla odváděna při (předpokládaném) ročním příjmu nad 6.000 Kčs (při kratší činnosti se částka úměrně krátila). Dále muselo jít o povolení dle nařízení vlády č. 154/1982 Sb., nebo podle zásad č. 20/1965 Sb.

Zda a v jakém rozsahu jste byl pojištěn vám mohou zjistit na vaší OSSZ.